Jedną z rzeczy, które najbardziej kochamy w psach, jest ich naturalna wesołość. Zdarza się jednak, że psy, tak jak ludzie, doświadczają strachu, niepokoju lub lęku. Preparaty uspokajające dla psa to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z niepożądanym stanem. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co może powodować stres Twojego pupila i w jaki sposób możesz mu pomóc.
Skąd się bierze stres u psów?
Sytuacją stresową dla Twojego zwierzaka mogą być przeróżne wydarzenia. Niektóre psy doświadczają niepokoju w przypadku podróży, wizyty u lekarza, nieobecności opiekuna. Dla innych stresujący może być odgłos fajerwerków czy burzy. Często sytuacją wywołującą stres jest pojawienie się drugiego zwierzaka, który reorganizuje dotychczasowe życie psa. Jeżeli lęk u Twojego pupila pojawia się zbyt często lub ma charakter długotrwały, konieczne jest ustalenie jego źródła oraz jak najszybsze wprowadzenie odpowiednich działań, które zredukują negatywny stan oraz polepszą jakość życia zwierzęcia.
Najczęstsze objawy stresu
Stres u psa nie zawsze objawia się jednoznacznie, dlatego obserwuj swojego pupila, żeby właściwie zinterpretować jego stan. Jeżeli Twój pies się stresuje, możesz zauważyć u niego kombinację poniższych objawów:
- napięte mięśnie,
- drżenie,
- dyszenie,
- cofnięte uszy,
- szeroko otwarte oczy,
- niekontrolowane oddawanie moczu,
- kulenie się,
- ukrywanie się w miejscu, które uważa za bezpieczne,
- ucieczka,
- niszczenie mebli i ścian.
Jakie istnieją leki uspokajające?
Najlepszym sposobem leczenia lęku u psów jest uczenie ich zachowania spokoju poprzez wystawienie na stresujące bodźce, nagradzanie za poradzenie sobie z nimi oraz stopniowe zwiększanie intensywności ekspozycji na stresogenne czynniki. Zdarza się jednak, że pies zaczyna się stresować nawet przy najłagodniejszych wyzwalaczach. W takiej sytuacji skuteczne mogą być leki na uspokojenie dla psa, które łagodzą stany lękowe. Na rynku dostępne są zarówno leki bez recepty, do stosowania w przypadku łagodnego lęku, jak również przepisywane przez lekarza leki przeciwlękowe dla umiarkowanego i silnego stresu. Jakie rodzaje leków uspokajających możemy wyróżnić?
Difenhydramina
Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym łagodzącym objawy alergii, którego efektem ubocznym jest uspokojenie. Jest dostępna bez recepty i może być skuteczna podczas transportowania psa samochodem, ponieważ łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.
Acepromazyna
Acepromazyna jest powszechnie używana jako zastrzyk znieczulający podczas operacji. Może być podana psu doustnie 20-60 minut przed stresującą sytuacją, taką jak wizyta u lekarza czy podróż samochodem. Jej działanie jest stosunkowo słabe, dlatego nie będzie skuteczna w przypadku długotrwałych lęków zwierzęcia. Jej skutkiem ubocznym jest niskie ciśnienie krwi, dlatego odradza się stosowania u psów z problemami serca.
Gabapentyna
Gabapentyna to lek powszechnie stosowany do kontroli napadów lęku, uspokajania lub leczenia bólu. Uważana za bezpieczną dla zwierząt domowych.
Trazodon
Trazodon ma działanie silnie uspokajające i łagodzące niepokój. Podobnie jak acepromazyna, może powodować niskie ciśnienie krwi, dlatego odradza się ją psom z określonymi schorzeniami.
Leki na długotrwałe problemy lękowe
Niektóre psy wymagają codziennego przyjmowania leków uspokajających. Takie leki zawierają zazwyczaj fluoksetynę, klomipraminę i amitryptylinę. Do najczęstszych skutków ubocznych ich stosowania należą rozstrój żołądka, zaburzenia rytmu pracy serca oraz nadpobudliwość, dlatego należy je stosować z niezwykłą ostrożnością.
Przed zastosowaniem któregokolwiek z wymienionych leków skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Naturalne preparaty uspokajające
Na rynku dostępne są również naturalne produkty redukujące stres w postaci tabletek, proszków, kropli, żeli czy rozpylaczy. Podstawą ich działania są przede wszystkim zioła o właściwościach uspokajająco-wyciszających. Jednym z nich jest melisa, która działa uspokajająco, relaksująco oraz nasennie, polepszając jakość snu psa. Podobne działanie wykazuje CBD, czyli kannabidiol, znajdujący szerokie zastosowanie lecznicze. Wykorzystuje się go między innymi przy problemach ze snem, w łagodzeniu bólu, stanów zapalnych, a także jako wsparcie dla układu nerwowego i w stanach niepokoju. Kolejnym naturalnym składnikiem preparatów uspokajających jest zielona herbata, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, wspomaga radzenie sobie ze stresem, ma właściwości relaksujące, poprawiające nastrój, a także obniża ciśnienia krwi. Cenionym ziołem jest również kozłek lekarski, zmniejszający uczucie napięcia i niepokoju.
Długotrwały stres ma destrukcyjny wpływ na zachowanie oraz stany emocjonalne psa, a także może powodować uszkodzenia w układzie nerwowym, dlatego bacznie obserwuj wszelkie niepokojące objawy u swojego psa. Zanim podasz swojemu pupilowi leki na receptę, warto spróbować zredukować jego lęk naturalnymi specyfikami. Pamiętaj jednak, że ich działanie nie jest natychmiastowe, dlatego jeżeli wiesz, że Twojego zwierzaka czeka stresująca sytuacja, zacznij podawać mu naturalne preparaty kilka dni wcześniej.