DODATKOWE KILOGRAMY U PSA – CZY TO JUŻ NADWAGA?

Otyłość i nadwaga to choroby, które dotykają nie tylko ludzi, ale również ich czworonożnych przyjaciół. Kilka dodatkowych kilogramów Twojego pupila może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i naraża go nie tylko na gorszą jakość życia, zmniejszenie mobilności czy brak energii do zabawy, ale skutkuje wystąpieniem chorób i skróceniem długości jego życia. W tym artykule omówimy przyczyny, oznaki i konsekwencje nadwagi oraz otyłości, a także doradzimy, jak możesz pomóc swojemu pupilowi w zmaganiach z ponadnormatywną masą ciała i powrocie do zdrowia.

Przyczyny otyłości i nadwagi u psów − skąd biorą się zbędne kilogramy Twojego pupila?

Wśród czynników sprzyjających nadwadze i otyłości psów znajdują się przede wszystkim:

Niewłaściwa dieta

Liczba spożywanych kalorii i jakość jedzenia mają bardzo duży wpływ na zdrową masę ciała Twojego pupila. Przewlekły dodatni bilans energetyczny sprzyja nadwadze i często prowadzi do otyłości. Karma dla psów musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Wybierając produkt mający w składzie przede wszystkim cukier, tłuszcz i sól, szkodzisz zdrowiu swojego zwierzaka. Dlatego zawsze przed zakupem karmy sprawdź jej skład lub skomponuj zdrową dietę samodzielnie. Skup się na produktach, które zawierają przede wszystkim dobrej jakości mięso, takie jak kurczak, indyk, wołowina czy jagnięcina.

Niewielka aktywność

Ruch ma kluczowe znaczenie dla spalania kalorii przyswojonych z pożywienia. Jego niedobór prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej, dlatego ważne jest zapewnienie psu regularnych spacerów i zabawy w bezpiecznym środowisku. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na aktywność różni się w zależności od rasy − to normalne, że niektóre psy potrzebują w ciągu dnia więcej ruchu niż inne.

Choroby

Do nadwagi i otyłości często przyczyniają się choroby. Bardzo często okazuje się, że pies ma nadwagę ze względu na zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy czy choroba Cushinga. Niedoczynność tarczycy sprawia, że produkowana jest zbyt mała ilość hormonów tarczycy, czego skutkiem jest ospałość i zmniejszenie ochoty na ruch. Z kolei choroba Cushinga powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu przez nadnercza, zwiększając apetyt i powodując senność zwierzaka. Nadwadze i otyłości psów sprzyja także cukrzyca, problemy sercowo-naczyniowe czy bóle stawów, które znacznie utrudniają aktywność zwierzęcia. Dlatego ważne jest regularne badanie pupila, które umożliwi wczesne zidentyfikowanie potencjalnej choroby.

Zabieg kastracji

Kastracja, poprzez zachodzące zmiany hormonalne, może wpływać na obniżenie metabolizmu. Ponadto wykastrowany pies może mieć tendencję do zwiększonego apetytu. Często kastraty są również mniej chętne do ruchu, co przy tej samej ilości podawanej karmy prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Dlatego należy obserwować swojego pupila i w razie potrzeby zmniejszyć dzienne porcje zjadanej karmy.

Oznaki otyłości u psów

Pierwszym krokiem do zwalczenia nadwagi bądź otyłości u psa jest rozpoznanie i uświadomienie sobie problemu. Prawidłowa waga psów rasowych jest określona we wzorcu danej rasy. Gdy masa ciała jest o 5-20% wyższa niż waga prawidłowa, mówi się o nadwadze. Otyłość stwierdza się, gdy pies waży ponad 20% więcej niż wskazuje na to wzorzec. W przypadku kundelków często trudno jest określić prawidłową masę ciała, dlatego alternatywą jest próba wyczucia żeber pupila. Jeżeli  są wyczuwalne, ale niewidoczne, masa ciała jest prawidłowa. Kiedy zauważysz niżej wymienione oznaki otyłości u swojego zwierzaka, zareaguj zanim doprowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych:

  • słabo wyczuwalne żebra,
  • widoczny fałd brzuszny,
  • patrząc z góry − brak wcięcia w pasie,
  • pojawiająca się duszność,
  • zaparcia,
  • zmniejszony popęd płciowy.

Jakie są skutki nadwagi?

Nadwaga i otyłość to choroby, które prowadzą do dalszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak:

  • choroby trzustki,
  • choroby wątroby,
  • cukrzyca,
  • choroby układu krążenia (niewydolność serca, nadciśnienie),
  • problemy ze stawami,
  • choroby nowotworowe,
  • spadek odporności,
  • choroby tarczycy i nadnerczy,
  • trudności z oddychaniem,
  • choroby układu moczowego,
  • krótsze życie.

Wszystko to jest dowodem na to, że zbilansowana dieta wpływa nie tylko na jakość, ale i na długość życia Twojego pupila.

Jak odchudzić psa?

Podstawową zasadą odchudzania jest deficyt kaloryczny połączony ze zwiększoną aktywnością. Stopniowa redukcja kalorii o 10-20% sprawi, że zobaczysz różnice w sylwetce i zdrowiu swojego pupila. Ważne, żeby zawartość tłuszczu w diecie była mniejsza niż w dotychczas podawanej karmie. Warto również zwrócić uwagę na zawartość włókna, które przyczynia się do utrzymania na dłużej uczucia sytości. Dobrze, żeby wynosiła minimum 5%. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dawkowania,  stosuj się do zaleceń producenta karmy lub skorzystaj z porad dietetyka. Staraj się zapewnić psu jak najwięcej ruchu.

Co jeszcze może pomóc w redukcji i utrzymaniu wagi?

L-karnityna

L-karnityna jest związkiem uczestniczącym w przemianach i wykorzystaniu kwasów tłuszczowych, które po utlenieniu stają się źródłem energii. Dzięki nasileniu procesów spalania tkanki tłuszczowych L-karnityna bardzo dobrze oczyszcza organizm z toksyn, hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej, a także polepsza tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny.

CLA

CLA, inaczej ​​sprzężony kwas linolowy, reguluje metabolizm cukrów i kwasów tłuszczowych w komórkach tkanki tłuszczowej, zwiększając rozwój masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego CLA kontroluje aktywność leptyny − hormonu sytości − dzięki czemu sprzyja kontroli masy ciała również po odchudzaniu.

L-teanina

L-teanina to wolny aminokwas naturalnie występujący w liściach zielonej herbaty. Wpływa przede wszystkim na układ nerwowy, minimalizując szeroko pojęte reakcje stresowe, dzięki czemu powoduje rozluźnienie, relaks i bardziej efektywny odpoczynek. Dieta, w szczególności przez pierwsze tygodnie, może powodować stres u Twojego pupila, dlatego warto podać mu suplementy zawierające L-teaninę.

Jak długo trwa odchudzanie psa?

Odchudzanie psa to proces długotrwały, który wymaga czasu i cierpliwości właściciela. Szacuje się, że zdrowy spadek masy ciała powinien wynosić między 0,4 a 0,8 kg na tydzień. Próba przyspieszenia odchudzania może skutkować niedoborami oraz gwałtownym tyciem po powrocie do poprzedniej diety.

Podsumowując, psy, podobnie jak ludzie, aby schudnąć, muszą spalić więcej kalorii, niż przyjmują, a zatem jeść mniej i więcej się ruszać. Pamiętaj, że utrzymanie prawidłowej wagi jest jedną z najważniejszych decyzji zdrowotnych, jakie możesz podjąć dla swojego zwierzaka.

Więcej wpisów

Dieta koni z astmą – jak wspomóc układ oddechowy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, bardzo uciążliwą dla konia. Znacząco obniża wydolność i kondycję zwierzęcia, powodując szybsze męczenie się, kaszel, duszności, zaleganie wydzieliny w układzie ...
Czytaj więcej →

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →