​​PIES ZE SCHRONISKA CZY PIES Z HODOWLI: JAK WYBRAĆ?

Przygarnąć psa ze schroniska czy z hodowli?

Rasowy maluch czy bezpański „kundelek”?

Dla niektórych odpowiedź jest jasna i jednoznaczna. A dla tych z Państwa, którzy są niezdecydowani, mamy kilka podpowiedzi.

Na wstępie warto jednak powiedzieć, że decyzja o przygarnięciu psa, bez względu na rasę, wiek, płeć czy wielkość, powinna być bardzo dobrze przemyślana. Przecież bierze się wtedy odpowiedzialność za czyjeś życie. Należy zaznaczyć, że nie ma lepszego i gorszego wyboru. Każdy powinien sam podjąć decyzję z uwzględnieniem swoich preferencji i możliwości, my tylko postaramy się pomóc rozwiać niektóre wątpliwości.

Dlaczego ludzie boją się psów ze schronisk, od wolontariuszy i z ulicy?

Istnieje kilka głęboko zakorzenionych w ludziach przekonań na temat takich psów. W większości mają bardzo mało wspólnego z rzeczywistością. Jednak uniemożliwiają wielu psom znalezienie nowych domów.

Mit #1: Psy ze schronisk są agresywne.

Rzeczywiście, psy z ulicy lub nawet z czyjegoś domu nie trafiają do schroniska bez powodu. Wiele z nich było ofiarami ludzkiego znęcania, zostało wyrzuconych z domu i musiało walczyć o przetrwanie na ulicy. Oczywiście, można by pomyśleć, że po takim doświadczeniu pies będzie agresywny w stosunku do ludzi.

Jednak często tak nie jest. Psy mają niesamowitą zdolność do wybaczania, zapominania, bezwarunkowej miłości i zaufania do ludzi. I nawet jeśli zwierzak jest początkowo ostrożny i nieufny w stosunku do nowych właścicieli, to czuje ich miłość, troskę i… przywiązuje się. Choć przekonanie do siebie schroniskowego pieska może wymagać więcej czasu i cierpliwości, to na pewno odwdzięczy się swojemu opiekunowi miłością i przywiązaniem.
Na pewno pomocne będzie zaczerpnięcie wiedzy od pracowników schroniska o naszym przyszłym podopiecznym, a w razie problemów skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty.

Mit #2: W schronisku są tylko dorosłe psy.

To nie jest prawda. Wolontariusze i schroniska przyjmują również szczenięta. Niestety także maluchy lub szczenne suki mogą zostać porzucone. Osoby chętne i gotowe do opieki nad małym psem, będą miały naprawdę możliwość wyboru.

Nasi konsultanci chętnie pomogą w skompletowaniu koszyka z niezbędnymi dla szczeniaka suplementami. Dla najmłodszych mamy specjalne preparaty mlekozastępcze.

Mit #3: Psy w schroniskach są chore.

Większość psów ze schroniska (a nawet psy od wolontariuszy) jest badana przez weterynarza, szczepiona, odrobaczana i leczona w razie konieczności.

Jeśli chodzi o choroby przewlekłe, alergie lub specjalne wymagania dietetyczne i pielęgnacyjne, schronisko na pewno poinformuje o nich potencjalnego właściciela. Dzięki czemu będzie on mógł zadecydować, czy jest gotowy na tak wyjątkowego psa.

DOLFOS PETS oferuje wiele wspomagających suplementów diety, dzięki którym opieka na psem ze szczególnymi potrzebami będzie ułatwiona, a jego komfort życia znacznie się poprawi.

Mit #4: Psy z ulicy lub ze schroniska nie są socjalizowane, nie ufają ludziom i nie nawiązują z nimi kontaktu.

Ta opinia jest bardzo kontrowersyjna. Tak, wiele psów, które przeżyły większość swojego życia na ulicy lub w schronisku, może mieć początkowo problemy z przystosowaniem się do nowych warunków. Po prostu nie są przyzwyczajone do dobrego traktowania przez ludzi i są ostrożne. Jednak wszystkie zwierzęta, nawet te z najlepszych hodowli, mogą mieć mniejsze lub większe trudności z adaptacją w nowym środowisku. Tym, co najbardziej się liczy, jest dobre podejście właściciela, jego cierpliwość i wsparcie.

Z drugiej strony, większość zwierząt w schroniskach szuka towarzystwa człowieka. Z radością witają gości, oblizują ręce i na wszelkie sposoby starają się zwrócić na siebie ich uwagę. Wystarczy poświęcić trochę czasu i już można zobaczyć, jak łatwo i radośnie takie psy angażują się w zabawę.

Mit #5: Pies ze schroniska nigdy nie powinien trafić do rodziny z dziećmi.

Przyczyny tego mitu są proste: przekonanie, że do schroniska trafiają psy agresywne, nieufne i wycofane.

Widząc wiele psów zarówno kundelków ze schroniska, jak i rasowych, które urodziły się w jednej rodzinie, a potem zostały oddane innej, możemy z całą pewnością powiedzieć: to nie tak. Dokładniej rzecz ujmując, wszystko zależy od konkretnego zwierzęcia. Nie tylko wcześniejsze doświadczenia decydują o stosunku psa do dzieci, ale także jego rasa (genetyka), cechy charakteru i to, jak traktowany jest przez konkretne dziecko.

Bez względu na to, czy wybierzesz psa z hodowli, czy ze schroniska ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy byli przygotowani na przyjęcie nowego członka rodziny. Obserwuj i reaguj na każde nieodpowiednie zachowanie zarówno ze strony psa jak i dziecka, a będą oni wkrótce najlepszymi przyjaciółmi na całe życie.

Mit #6: Psów ze schroniska nie da się wyszkolić.

Pamiętasz powiedzenie, że wytrwałość jest drogą do celu? Tak jest! Każdy dobry przewodnik psa powie Ci, że zdolność do rozumienia, zapamiętywania i wykonywania komend nie zależy od pochodzenia zwierzęcia. Tym, co się liczy, jest zdrowie i inteligencja psa oraz wytrwałość i regularne szkolenie przez właściciela. A kiedy do treningu doda się smakołyki… na efekty nie będzie trzeba długo czekać!

A co powstrzymuje tych, którzy boją się wziąć rasowego psa z hodowli?

Tak, jak w przypadku psów ze schroniska, są to często błędne przekonania.

Mit #7: Utrzymanie psa z hodowli jest bardzo kosztowne: droga karma, opieka i leczenie.

Dla doświadczonych właścicieli psów jest to niedorzeczny argument. Jeśli właściciel opiekuje się swoim psem odpowiedzialnie i z miłością, to nigdy nie będzie go żywił nieodpowiednio, a koszty opieki weterynaryjnej są wpisane w posiadanie psa zarówno hodowlanego jak i ze schroniska . Każda żywa istota zasługuje na taką samą troskę o zdrowie, bez względu na pochodzenie.

Mit #8: Psy z rodowodem są bardziej chorowite i słabsze niż kundelki.

Trochę się już powtarzając – zdrowie psa zależy od tego, w jakich warunkach żyje, jak dobrze się odżywia, jak często poddaje się go kontrolom weterynaryjnym i czy otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych, a także…miłości.
Nie znamy historii każdego kundelka i nie wiemy, jakie może mieć obciążenia genetyczne. Zarejestrowane hodowle bardzo dużą wagę przywiązują do tego, aby eliminować potencjalne choroby. Wybierając psa rasowego możemy się przygotować na ewentualne, charakterystyczne dla rasy dysfunkcje i lepiej sobie z nimi poradzić.

Mit #9: Kupowanie psa z hodowli to snobizm

Jeśli ktoś decyduje się na kupienie psa z hodowli zamiast adopcji ze schroniska, nie oznacza, że „nie ma serca”. Taki wybór często podyktowany jest tym, że wybieramy rasę o konkretnym charakterze, predyspozycjach, np. psa przyjaznego dzieciom, nadającego się do życia w małym mieszkaniu. Kupując psa w hodowli wspieramy także rozwój danej rasy.

Pamiętaj, decydując się na psa z hodowli zawsze wybieraj legalne, zarejestrowane hodowle!

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Bez względu na to skąd zdecydują się Państwo sprowadzić pieska do swojego domu i życia, trzeba będzie przygotować się na wiele godzin zabawy, wesołych spacerów, śmiesznych i absurdalnych sytuacji oraz najszczerszych na świecie chwil miłości.
A DOLFOS PETS zawsze przyjdzie z pomocą w kwestiach zdrowotnych.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →