Biegunka u psa – jak zatrzymać biegunkę u psa?

biegunka u psa

Biegunka u psa może być następstwem zwykłego zatrucia pokarmowego, ale także jednym z objawów poważnej choroby. Jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniaków oraz psów seniorów. Jak zachować się w sytuacji, kiedy u psa pojawia się biegunka?

Biegunka u psa

Biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a objawem klinicznym. Czym się charakteryzuje? Głównie dużą częstotliwością wypróżnień lub zwiększoną ilością stolca, który ma nieuformowaną, wodnistą konsystencję i często wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Odchody psa cierpiącego na biegunkę nie zawsze są w tym samym kolorze, stolec może być zarówno czarny, jak i żółty czy zielony. Nierzadko przy rozwolnieniu w kale można zaobserwować domieszkę krwi, ropy lub śluzu. Problemom z wypróżnianiem mogą, ale nie muszą towarzyszyć inne objawy, jak osłabienie, gorączka, nudności, wzdęcia, wymioty czy odwodnienie.

Przyczyny biegunki u psa

Wśród najczęstszych przyczyn biegunki u psów można wyróżnić:

  • błędy w odżywianiu jak np. przekarmianie, podawanie resztek ludzkiego jedzenia, zjedzenie zepsutego jedzenia,
  • nagłe zmiany sposobu żywienia, do których organizm nie zdążył się przystosować,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • alergie, w tym alergie pokarmowe,
  • zażywanie niektórych leków (np. antybiotyków),
  • zjedzenie trującej substancji lub rośliny,
  • stres,
  • pasożyty,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • choroby żołądkowo-jelitowe,
  • stany chorobowe, np. choroby o podłożu autoimmunologicznym, hormonalnym, nowotwory, niewydolność nerek lub wątroby, choroba odkleszczowa.

Jak pomóc psu z biegunką?

Jeśli nasz pies ma rozwolnienie, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować ustalić przyczynę problemu – zastanowić się, co ostatnio jadł, czy nie zmieniliśmy mu diety. Zaobserwować, czy wykazuje inne niepokojące objawy. Bardzo często biegunka u psa ma łagodny przebieg i mija po mniej więcej trzech dniach. Pies może być mniej aktywny, jednak poza tym nie występują inne objawy wskazujące na ciężką chorobę. W takich przypadkach warto krótko przegłodzić psa, odstawiając jedzenie na czas od 12 do maksymalnie 24 godzin. Aby uniknąć odwodnienia psu z biegunką, należy przede wszystkim zapewnić stały dostęp do świeżej wody, najlepiej uzupełnionej o elektrolity.

Biegunka u psa – co podać

Jak zatrzymać biegunkę u psa? Na przykład stosując bezpieczne preparaty, jak Dolvit STOPER czy STOPER Paste. Zawarte w nich składniki ograniczają objawy biegunki oraz czas jej trwania, wspomagają regenerację i przywrócenie prawidłowej pracy jelit. Preparaty zalecane są do stosowania w przebiegu biegunki oraz w okresie rekonwalescencji po niej. Zawierają składniki stabilizujące pracę przewodu pokarmowego, m.in. beta-1,3/1,6-glukan, ekstrakt tanin z kasztanowca oraz smektyt, który skutecznie wiąże szkodliwe substancje i toksyny. W trakcie głodówki, czy po biegunce, dobrym pomysłem jest również zastosowanie specjalnych, rozpuszczanych w wodzie preparatów podtrzymujących równowagę wodno-elektrolitową w organizmie jak Dolvit Isotonic. Preparat zawiera łatwo przyswajalną energię w postaci glukozy oraz witaminę C i skutecznie wyrównuje, oraz pozwala na utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów.

Leczenie biegunki u psa

Jeśli jednak rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż kilka dni bądź towarzyszą mu inne objawy jak na przykład wysoka gorączka, krew w stolcu czy wymioty, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Leczenie uzależnione jest od przyczyny rozwolnienia. Najczęściej w klinice weterynaryjnej psu zostaje podana kroplówka z płynem uzupełniającym poziom elektrolitów oraz przeprowadzana jest diagnostyka, na podstawie której zlecona jest kuracja. Z reguły wystarczy podać odpowiedni antybiotyk lub środki odrobaczające.

Rekonwalescencja po chorobie

Po przebytej biegunce warto zadbać, aby pies odpowiednio się odżywiał. Posiłki należy wprowadzać stopniowo, aby dodatkowo nie podrażnić już osłabionego układu pokarmowego. Dieta powinna być lekkostrawna i dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dobrym pomysłem będzie również wzbogacenie jadłospisu o preparaty zawierające probiotyki i prebiotyki, tj. Dolvit Probiotic, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i przywraca korzystną florę jelitową.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →