Brak apetytu u świnki morskiej, co robić?

świnka morska

Świnka morska, a właściwie od pewnego czasu oficjalnie kawia domowa jest często wybierana jako zwierzątko domowe. Te bardzo delikatne gryzonie potrafią nawiązać trwałą więź ze swoim opiekunem i często głośno domagają się uwagi. Może się zdarzyć, że świnka morska odmawia przyjmowania pokarmów. Brak apetytu jest niestety bardzo groźny i w żadnym wypadku nie można go lekceważyć.

Jak długo świnka morska może nie jeść?

Zdrowa kawia praktycznie je bez przerwy. Nawet jednodniowa głodówka w przypadku tych gryzoni jest powodem do zmartwień i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Wszystko to z powodu układu pokarmowego, który jest skonstruowany tak, że właściwie nieprzerwanie trawi. Zwlekanie z wizytą w klinice weterynaryjnej dwa czy trzy dni może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie zwierzaka.

Przyczyny braku apetytu u świnki morskiej

Jakie mogą być przyczyny tego, że świnka morska nie chce jeść? Niestety jest to problem bardzo złożony i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bywają nawet takie sytuacje, kiedy kawia zaczyna odmawiać przyjmowania posiłków, a przyczyny tego stanu rzeczy nie udaje się ustalić. W takim przypadku zwierzęta należy karmić na siłę do momentu, kiedy świnka morska nie wróci do samodzielnego jedzenia.

Do najczęstszych przyczyn braku apetytu u kawii domowej należą:

1. Problemy z uzębieniem

Jeżeli świnka morska wykazuje apetyt, ale nie może przyjmować pokarmu (nie jest w stanie złapać jedzenia bądź czynność sprawia jej ból) najbardziej prawdopodobny wydaje się problem z uzębieniem. W takiej sytuacji należy dokładnie sprawdzić stan zębów trzonowych, czy jakiś ząb się nie ukruszył, czy zęby nie wrastają w policzki, czy nie utworzyły tzw. mostu. Krzywy zgryz u świnki morskiej to bardzo poważna wada, w której skutek zęby nie ścierają się prawidłowo. Powodem nieprawidłowości może być zła dieta, uraz mechaniczny, choroba lub uwarunkowania genetyczne.

2. Stan zapalny w jamie ustnej

To kolejna przypadłość związana z zębami, która może być przyczyną, dla której świnki nie jedzą. Ropnie tworzą się w przyzębiu i mają związek z jego zapaleniem. Są wynikiem infekcji i w zależności od przebiegu choroby mogą powstawać przez kilka dni lub kilka tygodni oraz sięgać aż do mięśni i kości, tworząc guzowate deformacje, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają przyjmowanie pokarmu.

3. Stres

Brak apetytu u świnki morskiej może być również wynikiem stresu. Te bardzo delikatne zwierzęta bardzo szybko reagują na nieodpowiednie traktowanie, hałaśliwe otoczenie czy brak zainteresowania ze strony opiekuna. Stresująca może być dla nich obecność innych zwierząt, dzieci czy niedopasowane pod względem wielkości klatka i wybieg. Kawie domowe cenią sobie ciszę i spokój, jednocześnie są bardzo ciekawskie, towarzyskie i ruchliwe.

4. Odwodnienie

Świnka morska powinna mieć zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. Odwodnione zwierzę jest apatyczne, pozbawione energii i bez apetytu.

5. Pasożyty

Do grona pasożytów najczęściej atakujących świnki morskie należą pchły, wszy i świerzbowce. Oprócz uporczywego świądu, zaczerwienienia skóry czy pogorszenia stanu sierści mają również wpływ na brak apetytu u tych gryzoni.

Brak apetytu u świnki morskiej, co robić?

Brak apetytu u świnki morskiej może być przyczyną wielu chorób lub objawem dolegliwości. Przy braku apetytu najważniejszy jest czas, już doba bez jedzenia jest dla kawii domowej bardzo groźna. Im szybciej zwierzę trafi pod opiekę lekarza weterynarii, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie. Jedynym wyjściem przerwania głodówki jest konieczność karmienia świnki morskiej na siłę, najlepiej specjalną karmą ratunkową. Podawanie pokarmu prosto do pyszczka łyżeczką lub strzykawką nie należy do czynności łatwych i przyjemnych, ale może uratować życie. Na co dzień należy zadbać o odpowiednie traktowanie świnki morskiej, prawidłowe żywienie i lepsze warunki bytowe – odpowiednio dużą klatkę oraz wybieg.

Karma ratunkowa dla świnek morskich

Przy braku apetytu u świnki morskiej warto postawić na specjalistyczną karmę. RodeVit Help to karma ratunkowa dla świnek morskich przeznaczona do tymczasowego dokarmiania, jako wsparcie przy braku apetytu, po zabiegach chirurgicznych lub w okresie rekonwalescencji. Zawiera skoncentrowane, niezbędne składniki odżywcze, które pozytywnie wpłyną na stan zdrowia gryzonia. Specjalistyczna karma dla świnki morskiej pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, pozwala na wzmocnienie jej organizmu i poprawę apetytu. W RodeVit Help znajdziemy między innymi takie dodatki jak: witaminy C i D3, Beta-1,3/1,6-glukan, kwasy omega-3 i omega-6, mannanooligosacharydy (MOS), fruktooligosacharydy (FOS) czy ekstrakty roślinne. Proszek należy zmieszać z wodą, tworząc gotową do podania karmę.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →