Brak apetytu u żółwia stepowego, podobnie zresztą jak u innych zwierząt domowych, powinien wzbudzić nasze zainteresowanie i skłonić do podjęcia odpowiednich działań. Zbyt długie utrzymywanie się takiego stanu może przyczynić się do apatii, braku ochoty na inne aktywności, a co za tym idzie, poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, które będą wymagały interwencji lekarza weterynarii.
Jak dbać o gadziego pupila?
Żółwie stepowe to fascynujące, a przy tym nietrudne w opiece zwierzęta, na których obecność w naszych domach decyduje się obecnie coraz więcej osób. Fascynujące życie tych małych gadów wzbudza spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród opiekunów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z terrarystyką. Już na początku warto uświadomić sobie fakt, że zwierzę to, właściwie pielęgnowane i karmione, będzie rosło dość wolno, co jest zupełnie normalne. Problem może pojawić się w momencie, gdy żółw nie będzie chciał w ogóle jeść. Co zrobić w takiej sytuacji?
Żółw stepowy – podstawowe informacje na temat żywienia
Najważniejszą kwestią, o jakiej powinien pamiętać każdy opiekun żółwia stepowego jest to, aby podawać pupilowi wyłącznie pokarm roślinny. Nie oznacza to jednak, że należy podsuwać mu pod pyszczek owoce czy warzywa, wręcz przeciwnie. Żywność tego typu może mu zaszkodzić. Znawcy gadów odradzają kapustę włoską, szpinak, a zwłaszcza sałatę, która blokuje właściwe przyswajanie wapnia przez organizm.
Żółw stepowy zadowoli się sezonowymi roślinami zielonymi, takimi jak koniczyna, babka lancetowata oraz mniszek lekarski (zrezygnujcie jednak z przydomowych traw). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nakarmić go kapustą pekińską, rukolą lub kiełkami. Im świeższe, tym lepiej. Zimą do jadłospisu żółwia stepowego należy dodać witaminowe preparaty uzupełniające. Ważne, aby w diecie gada najwięcej było błonnika, a najmniej białka.
Dlaczego żółw stepowy nie chce jeść?
Martwi Was, że pupil od trzech dni nie tknął koniczyny? Spokojnie. Żółwie stepowe nie muszą codziennie sięgać po pokarm. Wiele zależy od ich indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Co więcej, zimą gady jedzą jeszcze rzadziej. Może zdarzyć się tak, że podsuniętej im zieleniny nie tkną nawet przez tydzień. W takiej sytuacji nie powinniście się nadmiernie martwić, tylko obserwować zwierzę.
Co jednak, jeśli zdążyliście wymienić pokarm na świeży, a żółw stepowy wciąż nie wydaje się nim zainteresowany? Warto wówczas przyjrzeć się nieco bliżej temu, w jakich warunkach żyje. Brak apetytu ma zwykle dwie główne przyczyny:
- Dieta uboga w składniki odżywcze
Żółw stepowy nie chce jeść? Wcześniej ugryzł warzywo, owoc lub produkt z zawartością białka zwierzęcego? A może przez jakiś czas nie miał dostępu do czystej i świeżej wody? Czym prędzej zmieńcie mu pożywienie oraz zadbajcie o nawodnienie. W przypadku diety ubogiej w wapń, tak niezbędny gadom do prawidłowego funkcjonowania, warto zdecydować się na preparat ReptilCal od DOLFOS PETS z łatwo przyswajalnym, naturalnym, wolnym od zanieczyszczeń wapniem. Dobrym krokiem będzie także podawanie zwierzętom preparatu ReptilVit od DOLFOS PETS, który m.in. przyczynia się do stymulacji apetytu oraz łagodzi skutki działania niekorzystnych czynników żywieniowych. Jego regularne stosowanie przyczynia się do wyraźnej poprawy kondycji zwierząt, podniesienia ich naturalnej odporności oraz wspomaga naturalny proces zrzucania skóry. W skład ReptilVit wchodzi starannie dobrany zestaw witamin, aminokwasów oraz makro- i mikroelementów. - Niewłaściwe warunki do życia
Za ciasne terrarium, zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne, brak baseniku z wodą czy odpowiednich lamp imitujących światło dnia – to wszystko może przyczynić się do braku apetytu u pupila. Jeśli z dietą wszystko w porządku sprawdźcie, czy mieszkanko gada na pewno spełnia wszystkie życiowe potrzeby. Dodatkowe czynności będą potrzebne w przypadku, gdy terrarium wyłożone zostało wyłącznie piaskiem. Istnieje wysokie ryzyko, że żółw stepowy zjadł zbyt dużą jego ilość i dlatego nie dopisuje mu apetyt. To z kolei może doprowadzić do zatkania przewodu pokarmowego – stanu, który będzie wymagał interwencji lekarza weterynarii.
Szczęśliwy żółw to dobrze odżywiony żółw
Opiekunów tych niezwykłych zwierząt zachęcamy do uważnego przyglądania się zachowaniu pupila oraz dbałości o jego dietę. Wystarczy podawać im właściwe pożywienie, chronić przed dostępem do szkodzących mu pokarmów, a także stworzyć idealne warunki do życia, aby każdego dnia cieszyć się z ich obecności.