Zapalenie stawów u psa dotyczy najczęściej starszych osobników lub ras obciążonych genetycznie, ale może rozwijać się u młodego psa z powodu problemów z rozwojem kości i stawów. To bolesna dolegliwość, która znacznie obniża komfort życia zwierząt. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia stawów? Jak mu zapobiegać?
Co to jest zapalenie stawów u psów?
Zapalenie stawów to częsty problem u wielu psów, który powoduje ból, sztywność oraz dyskomfort. O stanie zapalnym stawów można mówić, gdy chrząstka w stawie zmienia się lub ulega uszkodzeniu, w wyniku czego jest mniej gładka i ociera się o kość w stawie. To pocieranie nie tylko jest bolesne dla psa, ale również prowadzi do dalszego uszkodzenia chrząstki. Zwiększone tarcie powoduje, że wokół stawu tworzy się nowa kość, przez co jest on sztywniejszy i utrudnia poruszanie się.
Rodzaje zapalenia stawów
Wyróżnia się dwa typy zapalenia stawów: pierwotny oraz wtórny. O pierwotnym zapaleniu można mówić, gdy trudno jest określić jego przyczynę. Najczęściej występuje u starszych psów. Zapalenie wtórne charakteryzuje się zużyciem stawu na skutek innych chorób, na przykład urazu, zakażenia, wrodzonych zaburzeń budowy czy cukrzycy.
Przyczyny zapalenia stawów u psów
Problem zapalenia kości i stawów dotyczy wielu psów i nie da się określić jego jednoznacznej przyczyny. Młodzieńcze zapalenie stawów u psa najprawdopodobniej jest skutkiem wrodzonych wad lub predyspozycji genetycznych. Duże rasy psów często mają tendencję do zaburzeń kostnienia w chrząstce stawowej, z kolei małe rasy przejawiają skłonność do martwicy głowy kości udowej. Zapalenia stawów mogą także być wynikiem zaburzeń rozwojowych zwierzęcia. Zdarza się, że zbyt intensywna lub niewłaściwie wykonywana aktywność fizyczna destrukcyjnie wpływa na stawy czworonogów. Innymi przyczynami zapalenia są starcze problemy zwyrodnieniowe bądź urazy mechaniczne. Niewłaściwe leczenie uszkodzonego stawu może w przyszłości mieć negatywne skutki dla zdrowia psa. Stawy mogą także zostać zaatakowane przez wirusy albo bakterie. Wśród przyczyn wymienia się również choroby, takie jak osteoporoza lub nowotwory, a także zaburzenia hormonalne. Zapalenie stawów może mieć również podłoże immunologiczne. Jedną z najczęstszych przyczyn jest mimo wszystko niewłaściwa dieta pupila. Kości i chrząstki, aby być gładkie i sprężyste, potrzebują odpowiednich substancji odżywczych, które pies przyjmuje wraz z posiłkami. Oprócz tego zła dieta prowadzi do nadwagi lub nawet otyłości, a przeciążone stawy bardzo szybko zaczynają odczuwać negatywne skutki za dużej masy ciała.
Jak rozpoznać, że pies cierpi na bóle stawów?
Psy z natury potrafią ukrywać swój ból lub niejednoznacznie go okazywać, co może utrudniać właścicielom wczesną identyfikację problemu ze stawami. Niemniej do jednych z najczęstszych objawów zapalenia stawów u psa można zaliczyć:
• brak ochoty na aktywność fizyczną,
• kulawizna lub sztywność, w szczególności po okresie spoczynku,
• obrzęki w okolicach stawów,
• lizanie lub podgryzanie okolic bolącego stawu,
• brak humoru,
• wolniejsze niż wcześniej poruszanie się.
Jak leczyć zapalenie stawów u psa?
Gdy chrząstka w stawie zostanie uszkodzona, zazwyczaj są to zmiany nieodwracalne. Ze względu na możliwe przyczyny zapalenia stawów, stosuje się różne sposoby leczenia. Podstawą zawsze jest stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii. Aby uwolnić psa od bólu, najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i suplementy, np. zawierające naturalne składniki tj. Harpagophytum procumbens (czarci pazur) czy Boswellia serrata. Często zapalenie stawów jest skutkiem innej choroby, którą należy leczyć jednocześnie z chorym stawem. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wprowadzeniu leczenia antybiotykiem bądź sterydem, a także o zabiegu chirurgicznym oczyszczającym staw psa. Warto wprowadzić specjalne ćwiczenia, które na pewno pozytywnie wpłyną na kondycję jego stawów.
Zapobieganie zapaleniu stawów u psów
Żeby zapobiec schorzeniom stawów psa, od najmłodszych lat trzeba dbać o jego dietę. Dobrej jakości karma będzie miała duży wpływ na wzmocnienie stawów. Nie może być wysokokaloryczna, ponieważ ogromną rolę w zapobieganiu zapaleniu stawów odgrywa utrzymanie prawidłowej masy ciała psa. Warto wspomagać stawy suplementując preparaty poprawiające kondycję chrząstek stawowych oraz zwiększające lepkość mazi stawowej, które są dostępne na rynku w formie tabletek, syropów czy proszków, zawierające kwas hialuronowy, glukozaminę, chondroitynę, kolagen czy MSM. Jeżeli Twój pupil jest rasy genetycznie obciążonej chorobami stawów (owczarek niemiecki, dog niemiecki, labrador, bernardyn, nowofundland czy amstaff), w szczególności wspieraj jego stawy od najmłodszych lat. Oprócz zdrowej diety i suplementów zapewnij swojemu zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu, który może opóźnić chorobę, a także, po wystąpieniu objawów, złagodzić jej skutki. Pamiętaj, by regularnie badać swojego psa oraz co dwa lata wykonywać prześwietlenia stawów.
Zapalenie stawów to schorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć, ale odpowiednie działania mogą skutecznie złagodzić jego objawy. Zdrowie Twojego pupila to podstawa, dlatego od najmłodszych lat dbaj o jego dietę i aktywność fizyczną, a także regularnie zapisuj go na kontrolę u lekarza weterynarza. Odpowiednia pielęgnacja zwierzaka zapewni mu długie i szczęśliwe życie bez bólu!