Kanarki to urokliwe i radosne ptaki. Wyróżniają się wspaniałym śpiewem i wesołą naturą. Przyjęło się, że to mało wymagające zwierzęta, jednak każdy, kto planuje zakup kanarka, przed podjęciem decyzji powinien dowiedzieć się, jak dbać o te ptaki. Jakie warunki należy zapewnić kanarkom, aby były zdrowe i szczęśliwe? Jeśli szukasz porad i informacji na temat hodowli kanarków domowych, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Kanarek hodowla domowa
Hodowla kanarków kolorowych i innych gatunków nie jest zbytnio skomplikowana, aczkolwiek wymaga pewnego wysiłku. Te ozdobne ptaki nie mają przesadnie dużych wymagań hodowlanych, jednak należy im zapewnić odpowiednią pielęgnację, klatkę, wyposażenie domku, jedzenie, a także odrobinę uwagi.
Jakiego kanarka wybrać
Kanarki to dość popularne zwierzęta do hodowania w domu. Zazwyczaj wyróżnia się trzy grupy: śpiewające, barwne i kształtne. Kanarki śpiewające cechuje piękny śpiew, a za najlepszego śpiewaka uchodzi kanarek harceński. Kanarek kształtny wyróżnia się upierzeniem i zjawiskowymi kształtami, a kanarek barwny charakterystycznymi, wielokolorowymi piórami. Kanarki barwne i kształtne również zwykle potrafią śpiewać, jednak nie jest to ich cecha kluczowa. Jeżeli planujesz zakup kanarka ze względu na jego piękny śpiew, postaw na samczyka, który jest śpiewakiem przez cały rok, zwłaszcza kiedy przebywa w samotności. Jeżeli ma w towarzystwie samiczkę śpiewa znacznie mniej. Z kolei, jeśli sami rzadko bywamy w domu, warto zdecydować się na parę kanarków, ponieważ ptaki te nie lubią zostawać same zbyt długo.
Wybór klatki dla kanarka
Pomimo swoich niewielkich gabarytów kanarki to bardzo ruchliwe zwierzęta, dlatego potrzebują zdecydowanie dużo przestrzeni. Im większą będą miały klatkę, tym lepiej. Dla pary kanarków dobrym wyborem będzie klatka dwudzielna, z kolei dwa samce należy trzymać osobno, w innym przypadku będzie dochodziło do bójek. Najlepsza będzie klatka wykonana z drutu bądź drutu pokrytego miękkim plastikiem z małymi odstępami między prętami, aby kanarek nie mógł przecisnąć przez nie głowy. Wewnątrz musi być bezpiecznie: żadnych dziur, wystających elementów – te ozdobne ptaki są bardzo ciekawskie i mogłyby się zranić. Warto wybierać klatki prostokątne, a nie okrągłe z dwóch względów: w okrągłej klatce brakuje bezpiecznych kątów, ważnych dla kanarka, a zerkając na górną kopułę, ptak może dostać zawrotów głowy. Klatkę najlepiej postawić blisko okna, uważając na zbyt duże nasłonecznienie, dlatego dobrym wyborem będzie parapet od strony zachodniej.
Jak pielęgnować kanarka?
Czy kanarki wymagają specjalnej pielęgnacji? Tak naprawdę o higienę potrafią zadbać same, wystarczy, że zapewnimy im odpowiednie warunki. Klatka powinna być zawsze wysprzątana. Jej dno należy wysypać specjalnym piaskiem, który trzeba wymieniać minimum raz w tygodniu. Spełnia on kilka funkcji – pozwala zachować higienę, dostarcza ptakom minerałów oraz ułatwia trawienie. Kącik dla kanarka warto wyposażyć w drewniane żerdzie – do siadania i ścierania pazurków (być może nie będzie nawet konieczne ich obcinanie, jednak warto systematycznie kontrolować ich długość). Kanarki nie potrzebują w klatce zabawek, są szczęśliwe, kiedy mają wystarczająco dużo miejsca do swobodnego ruchu. Oczywiście przede wszystkim należy zapewnić ptakom dostęp do świeżej wody i ziaren. Obok klatki warto postawić miseczkę z ciepłą wodą do kąpieli.
Co jedzą kanarki?
Podstawą żywienia kanarków są ziarna, jednak sama dieta nie wystarczy. Należy pamiętać o regularnej suplementacji, która uzupełni niedobory w diecie oraz dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. OrnitoVit KANARKI to rozpuszczalna w wodzie mieszanka dla kanarków, w skład której wchodzi dokładnie dobrany zestaw witamin, składniki mineralne oraz egzogenne aminokwasy, mające decydujący wpływ na wzrost, rozwój, kondycję, zdrowotność, rozród, upierzenie i piękny wygląd. Dobrą przekąską dla kanarków są nasiona konopi lub słonecznika, choć w niewielkiej ilości – wystarczy 4-5 ziarenek na dzień. Te ozdobne ptaki chętnie jedzą owoce takie jak jabłka, gruszki czy banany oraz warzywa, na przykład ogórki, sałatę, marchewkę. Raz w tygodniu można podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka. Produkty, których nie należy podawać kanarkom to ziemniaki, awokado, cebula.
Ile żyje kanarek i na co najczęściej choruje?
Kanarki żyją od 8 do 10 lat i rzadko chorują. Większość chorób kanarka objawia się zmianą zachowania ptaka. Jeżeli zaczyna być apatyczny lub ospały, nie je, nie pije, nie dba o swoje piórka to oznaki, że coś mu dolega. Najczęstszymi przypadłościami są choroby oczu oraz rogowacenie skóry. Kanarek może również cierpieć przez pasożyty zewnętrzne oraz grzyby. Bardzo niebezpieczna jest również biegunka u kanarka. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia suplementacja, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości.
Czy hodowla kanarków to dobry pomysł? Jak najbardziej. To wyjątkowe, bardzo radosne i towarzyskie małe ptaszki. Nie można odmówić im uroku i wdzięku. To świetni towarzysze – pozwalają się oswoić, pięknie śpiewają i łatwo przykuć ich uwagę.