Jak dbać o sierść u kota?

Jak dbać o sierść kota

Zwierzęta domowe są naszymi przyjaciółmi oraz towarzyszami w trudnych i radosnych chwilach. Kochamy je i dlatego chcemy dla nich jak najlepiej. Nic więc dziwnego, że ze szczególną troską dbamy np. o błyszczącą sierść u kota i niepokoi nas jej matowienie lub przetłuszczanie. Jest ona prawdziwą wizytówką pupila oraz oznaką zdrowia. A czy wiesz, co ma wpływ na jej wygląd, jakie są sposoby na to, by ją pielęgnować i co sygnalizuje, że trzeba skorzystać z porady lekarza weterynarii?

Sposób na sierść kota – prawidłowy stan okrywy włosowej

W zależności od gatunku pupila norma w wyglądzie i stanie jego okrywy włosowej może się różnić. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy stan u większości gatunków to gładki i gęsty włos, który nie wypada nadmiernie. Ponadto sierść u zdrowego kota na ogół jest błyszcząca, sprężysta i miękka, a ponadto nie ma tendencji do matowienia czy przetłuszczania.

Co zaś powinno być powodem do konsultacji z lekarzem weterynarii? Najlepiej umówić wizytę, jeżeli pojawia się:

  • przetłuszczanie,
  • matowienie,
  • nadmierne wypadanie,
  • łamliwość
  • lub następuje zmiana koloru.

Co wpływa na stan okrywy włosowej kota?

Wpływ na wygląd pupila mogą mieć różne czynniki, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, jak np. starzenie. Do naturalnych sytuacji należy też okresowe linienie, które najczęściej występuje wiosną i jesienią. Na to, że sierść kota nie jest błyszcząca, lecz matowa czy tłusta, może mieć wpływ także sposób żywienia, temperatura otoczenia, stan zdrowia, długotrwały stres lub występowanie pasożytów takich, jak pchły, wszy i kleszcze.

Okrywa włosowa – na jakie zmiany zwrócić uwagę?

Do sytuacji odbiegających od normy, w przypadku sierści kota, zalicza się utratę błyszczenia, przetłuszczanie, sklejanie, matowienie czy też nieprzyjemny zapach. To, że okrywa włosowa traci blask i staje się tłusta lub matowa, może mieć różne przyczyny, w tym nieprawidłowe odżywianie czy nadwagę. Tłusta sierść u kota może być także efektem alergii, obecności pasożytów lub choroby, np. zębów, tarczycy bądź stawów. Podobne przyczyny mogą też leżeć u podstaw matowienia i zwiększonej łamliwości, jednak dokładne powody zmian powinien określić lekarz weterynarii.

Jak zadbać o sierść pupila? – dieta i suplementacja

Dla zdrowia kota, a także dlatego, by jego sierść była błyszcząca, nie matowa lub przetłuszczona, ważna jest właściwa dieta. Posiłki powinny być bogate w niezbędne składniki odżywcze. Jednak dobrze zbilansowana dieta to nie wszystko. Odpowiednia suplementacja sprawi, że okrywa włosowa naszych mruczków będzie piękna i zdrowa. Szukając odpowiedniego preparatu warto postawić na Dolvit Biotyna Cat, który zawiera m.in. biotynę, aminokwasy, cynk, diatomit oraz witaminy z grupy B. Składniki preparatu zapewniają prawidłowy rozwój i formowanie okrywy włosowej, stymulują przyrost włosów, zwiększają gęstość, puszystość oraz blask sierści. Oprócz tego zapobiegają nadmiernemu wypadaniu sierści, wzmacniają włosy i pazury oraz sprawiają, że skóra zwierzaka jest zdrowa, odpowiednio nawilżona i elastyczna. Świetnym wyborem będzie również Omega Biotin Paste, preparat w formie wygodnej w użyciu pasty, uzupełniony dodatkowo o fosfolipidy oraz kwasy omega 3 i 6.

Jak zadbać o zdrową i piękną sierść kota? – pielęgnacja

Nie istnieje jeden, określony sposób , który będzie odpowiedni dla każdego pupila. Często jednak dla błyszczącego futerka ważne są regularne kąpiele. Ich częstotliwość to kwestia dość indywidualna i zależna od potrzeb pupila. Najczęściej kąpieli potrzebują czworonogi, które dużo czasu spędzają na zewnątrz oraz takie, które same nie są w stanie zadbać o higienę, np. ze względu na otyłość, wiek lub chorobę.

Czesanie pupila

Aby nie występowała tłusta lub matowa sierść u kota warto zadbać o regularne wyczesywanie, które powinno pomóc także w jej nabłyszczeniu. Wyczesywanie musi być wykonywane delikatnie, mało intensywnie. Najlepiej, aby odbywało się rutynowo, np. o tych samych porach dnia, raz lub dwa razy na tydzień. Pielęgnacja powinna także obejmować wycinanie lub wyczesywanie kołtunów, jeśli takie się tworzą.

Więcej wpisów

 Choroby prostaty – jak ustrzec przed nimi psa?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest narządem układu rozrodczego samców, którego prawidłowe funkcjonowanie jest ważne dla zachowania płodności. Odpowiada za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. ...
Czytaj więcej →

Jak zapobiec niedoborom witaminy C w diecie kawii domowej?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kawii domowej. Gryzonie te nie są w stanie samodzielnie jej syntetyzować z powodu braku ...
Czytaj więcej →