Jak dbać o zęby psa – sprawdzone sposoby na biały uśmiech zwierzaka

jak dbać o zęby psa

Higiena jamy ustnej to bardzo ważna część dbania o zdrowie naszych czworonożnych podopiecznych. Zdrowe zęby to nie tylko komfort podczas jedzenia, gryzienia ulubionych przekąsek czy zabawy. To przede wszystkim zapobieganie ewentualnym chorobom przyzębia. Jak dbać o zęby psa, aby jak najdłużej były zdrowe i silne?

Dlaczego warto dbać o zęby psa?

Co prawda psy nie mają skłonności do próchnicy, jednak nie oznacza to, że nie są narażone na choroby przyzębia. Najczęściej spotykanym problemem jest odkładający się kamień na zębach u psa. Powstawanie płytki nazębnej to zupełnie normalny proces – w pysku każdego dnia gromadzą się resztki pokarmów, które w połączeniu z bakteriami naturalnie występującymi w jamie ustnej tworzą płytkę bakteryjną. Gdy nie jest regularnie usuwana, z czasem zmienia się w kamień nazębny, a jego nadmiar może prowadzić nie tylko do nieprzyjemnego zapachu z pyska, ale także bólu i stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Co więcej, nagromadzenie bakterii w jamie ustnej może przyczynić się do ogólnego osłabienia zdrowia pupila, zwiększa ryzyko chorób płuc, nerek czy serca.

Choroby zębów i dziąseł u psa – objawy

Warto bacznym okiem obserwować jamę ustną naszych czworonogów, aby w razie potrzeby jak najszybciej zareagować. Najczęstsze objawy chorób zębów i dziąseł u psa to:

  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • obrzęk w okolicy zębów,
  • zaczerwienienie, przekrwienie oraz krwawienie dziąseł,
  • brązowy lub żółty nalot pod linią dziąseł,
  • nadmierne ślinienie,
  • ropień,
  • trudności w gryzieniu,
  • ogólne złe samopoczucie, osłabienie, apatia,
  • spadek apetytu,
  • niechęć do kontaktu i zabawy z innymi psami, opiekunami, czasem nawet agresja.

Profilaktyka higieny jamy ustnej u psa

Profilaktyczny przegląd jamy ustnej powinien być wykonywany minimum raz w roku przez lekarza weterynarii podczas standardowej wizyty kontrolnej. Niektóre rasy psów mają skłonność do szybszego odkładania kamienia nazębnego. W przypadku dużej ilości kamienia na zębach u psa lekarz weterynarii może zalecić jego mechaniczne usuwanie, czyi tak zwany skaling. Niektóre przypadki mogą jednak wymagać zastosowania bardziej skomplikowanych zabiegów wymagających specjalistycznego sprzętu i niezwykłej precyzji. W zaawansowanych dolegliwościach niezbędne jest nawet usunięcie uszkodzonych zębów.

Jak dbać o zęby psa?

Jeśli chodzi o zdrowe zęby u psa warto kierować się zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jak czyścić zęby psu? Przede wszystkim regularnie już od pierwszych miesięcy życia. Psy często nie rozumiejąc konieczności zabiegów higienicznych, próbują ich uniknąć. Dlatego ważne jest, aby oswoić czworonoga z pielęgnacją i zaliczyć ją do codziennych rytuałów. Istotne są także działania wspomagające, jak na przykład odpowiednia dieta czworonoga, która wspiera zdrowie jamy ustnej.

Dobrze zbilansowane jedzenie wspiera odporność czworonoga. Tworzenie kamienia nazębnego ogranicza obecność substancji aktywnych w pożywieniu. Dodatkowo warto włączyć do diety twarde naturalne gryzaki – kości czy suszone mięso, które ścierają osad. Pomocne są też zabawki do gryzienia, które zmniejszają szybkość odkładania się kamienia. Nie można również zapomnieć o stałym dostępie do świeżej wody. Warto do pielęgnacji jamy ustnej psa włączyć specjalne preparaty jak na przykład Dolvit ProDental powder. Składniki preparatu ograniczają problemy stomatologiczne oraz przeciwdziałają nieprzyjemnemu zapachowi z pyska. Nie można także zapomnieć o regularnych przeglądach jamy ustnej pupila oraz wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii.

Jak czyścić zęby psu?

Przyjrzyjmy się bliżej pielęgnacji zębów psa – czym, jak i z jaką częstotliwością je myć.

  1. Przede wszystkim zwierzę należy przyzwyczaić do pielęgnacji uzębienia. Na początku jest to dla niego nowe i niekoniecznie miłe doświadczenie. Warto wprowadzić zabiegi pielęgnacyjne już w pierwszych miesiącach życia psa, aby szybko stały się one dla niego rutyną. Praktyki należy rozpocząć powoli, trzeba przyzwyczaić psa do smaku pasty. Najlepiej, aby przybrało to formę zabawy. Ważne, aby rytuał kojarzył się psu pozytywnie. Wyuczony nawyk otwierania pyska i pokazywania zębów ułatwi również wizytę w gabinecie weterynaryjnym.
  2. Kiedy pies będzie już gotowy, czyszczenie zębów powinno być regularne, najlepiej codziennie, a przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Zęby należy czyścić okrężnymi ruchami, zaczynając od zębów trzonowych i przedtrzonowych, a następnie kły i siekacze.
  3. Do mycia zębów czworonoga warto używać specjalnej szczoteczki i pasty, stworzonych z myślą o psiej jamie ustnej.
  4. Aby jeszcze skuteczniej zadbać o higienę jamy ustnej czworonoga, do codziennej pielęgnacji należy włączyć stosowanie Dolvit ProDental power.

Białe i zadbane zęby u psa to nie tylko kwestia estetyki – świadczą przede wszystkim o dobrym zdrowiu zwierzaka. Odkładająca się płytka bakteryjna, gdy nie jest regularnie usuwana, z czasem może prowadzić do kamienia nazębnego i zapalenia dziąseł u psa. Warto jest przyzwyczaić pupila do mycia zębów za pomocą szczotki i pasty, wspomagać higienę jamy ustnej poprzez odpowiednią dietę i inne działania wspierające oraz pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →