Jak dbać o żółwia lądowego?

żółw lądowy

Żółwie lądowe od dawna cieszą się dużą popularnością w roli domowych zwierzaków. Opieka nad nimi na pierwszy rzut oka wydaje się mało skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o żółwia lądowego, aby nie popełniać błędów. Zwierzak wymaga codziennej pielęgnacji, należy mu również zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Do najczęściej wybieranych gatunków żółwi lądowych należą żółwie greckie i stepowe. Bez względu na to, na jaki rodzaj żółwia się zdecydujemy, zwierzętom należy zapewnić odpowiednie warunki, które jak najlepiej będą odzwierciedlać ich naturalne środowisko.

Żółw lądowy w domu

Hodowla żółwia lądowego w domu wymaga zakupu odpowiedniego terrarium. Ze względu na to, że żółwie to chodziarze, musi być ono odpowiednio duże, dobrane do wielkości zwierzęcia. W zależności od wybranego gatunku żółwia wnętrze terrarium należy odpowiednio przysposobić. Terrarium warto podzielić na dwie części. Dobrym podłożem, które pozwoli żółwiowi kopać jak w naturalnym środowisku, jest mieszanina ziemi, kory, piasku i torfu. W terrarium powinny znaleźć się kryjówki dla żółwia, kamienie czy korzenie, a także basen z wodą (większość żółwi może napić się dopiero po zanurzeniu całego ciała) oraz miseczka na pokarm.

Oświetlenie UVB

Niezbędnym wyposażeniem terrarium jest lampa UVB, dzięki której w terrarium będzie wytwarzać się witamina D3, szczególnie ważna dla rozwoju młodego żółwia, lepszego przyswajania wapnia oraz budowy kośćca i skorupy. Wszystkie żółwie są zwierzętami wygrzewającymi się – w środowisku naturalnym rano żerują, by potem znaleźć ciepłe, odpowiednio nasłonecznione miejsce do wygrzewania. Jako zwierzęta zmiennocieplne w taki sposób pozyskują temperaturę i energię niezbędną do procesów trawiennych. Promiennik należy ustawić tak, aby temperatura pod nim nie przekraczała 35oC, natomiast w pozostałych częściach terrarium temperatura powinna wynosić około 20-30oC. Należy także zwrócić uwagę na wilgotność otoczenia, którą należy dopasować do upodobań danego gatunku żółwia.

Żółw lądowy na świeżym powietrzu

Decydując się na zakup żółwia lądowego, możemy przygotować mu teren do życia zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nawet najlepsze warunki w terrarium nie zastąpią naturalnych promieni UVB oraz przebywania na świeżym powietrzu. Nasze warunki klimatyczne pozwalają na trzymanie żółwia na wybiegu na świeżym powietrzu od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Należy jednak pamiętać, aby żółw miał gdzie się schronić oraz nie był narażony na atak drapieżników. Teren powinien być bezpieczny, a ogrodzenie wpuszczone znacznie w głąb ziemi, aby żółw nie mógł się pod nim podkopać.

Co jedzą żółwie lądowe

Najczęstsze błędy popełniane przez opiekunów żółwi dotyczą ich żywienia. Z kolei nieodpowiednio zbilansowana dieta w większości przypadków kończy się ciężkimi zaburzeniami, wynikającymi z niedoborów witamin i minerałów. Dieta żółwi powinna być możliwie urozmaicona. Stawiaj na rośliny łąkowe, jak na przykład koniczyna, mlecze zwyczajne, stokrotki, babka, lucerna. Są one źródłem ważnego, dla prawidłowych procesów trawiennych, włókna oraz niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmu wapnia i fosforu. W okresie jesienno-zimowym warto serwować suszone rośliny lub mieszanki ziół. Jako dodatek i urozmaicenie diety sprawdzą się dojrzałe owoce i warzywa: banan, marchewka, cukinia, ogórek, jabłka czy pomidor.

Wapń i witaminy

Niezbędnym składnikiem w diecie żółwi, koniecznym do prawidłowego funkcjonowania, dla zdrowych kości i skorupy jest wapń. Należy suplementować ten składnik z pożywieniem. ReptilCal to doskonałe źródło wapnia dla żółwi w formie pudru do obtaczania owadów. W skład preparatu wchodzi naturalny, wolny od zanieczyszczeń i łatwo przyswajalny wapń. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej podaży witamin, aminokwasów, makro- i mikroelementów. ReptilVit to preparat dla żółwi mający korzystny wpływ na wzrost i rozwój zwierząt, podnoszący ich naturalną odporność. Dokładnie dobrany zestaw witamin, minerałów i aminokwasów łagodzi skutki działania niekorzystnych czynników żywieniowych i środowiskowych, stymuluje apetyt, a także wspomaga naturalny proces linienia. Regularne podawanie ReptilVit przyczynia się do wyraźnej poprawy kondycji żółwi.

Czego unikać w diecie żółwi

W diecie żółwi należy unikać zbyt dużej ilości białka. Najgroźniejsze jest białko pochodzenia zwierzęcego. Jednak duża zawartość białka roślinnego również nie wpływa korzystnie na rozwój żółwia i przyczynia się do krzywień kości oraz skorupy. Ze względu na dużą zawartość szczawianów i nieodpowiedni stosunek wapnia do fosforu przy wyborze pożywienia dla żółwi należy się wystrzegać szpinaku, szczawiu oraz sałaty. Ich podawanie może narazić żółwia na kamienie nerkowe. Powinniśmy pamiętać, aby nie serwować również mięsa, produktów mlecznych oraz jajek.

Odpowiednie warunki, opieka oraz żywienie to główne elementy długiego i zdrowego życia żółwi.

Więcej wpisów

Dieta koni z astmą – jak wspomóc układ oddechowy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, bardzo uciążliwą dla konia. Znacząco obniża wydolność i kondycję zwierzęcia, powodując szybsze męczenie się, kaszel, duszności, zaleganie wydzieliny w układzie ...
Czytaj więcej →

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →