Jak prawidłowo powinniśmy dbać o zęby kota?

zęby kota

Jak możemy prawidłowo zadbać o zdrowe zęby naszego kota? Najskuteczniejszym sposobem pielęgnacji kocich zębów jest ich regularne mycie. Choć dla niektórych czyszczenie zębów kota może wydawać się przesadą, to jest to najlepsze rozwiązanie na pozbywanie się groźnego kamienia nazębnego. Czym jest osad nazębny? Jak przekonać kota do mycia zębów? Dlaczego regularne czyszczenie zębów u kota jest ważne dla jego zdrowia i jak wykonywać je prawidłowo? Temat naszego dzisiejszego artykułu to higiena jamy ustnej, czyli jak zadbać o kocie zęby.

Kilka informacji na temat kocich zębów

Wbrew pozorom zęby u kota nie służą jedynie do jedzenia czy kruszenia i rozdrabniania produktów. Ich zadaniem jest także obrona, atak oraz zdobywanie pożywienia. Kocięta rodzą się bez zębów. W wieku około 5-6 tygodni czworonogi powinny posiadać komplet 26 zębów mlecznych: 12 siekaczy, 4 kły oraz 10 przedtrzonowców. Pierwsze zęby stałe mogą pojawiać się około 3 miesiąca. Wymiana uzębienia mlecznego powinna zakończyć się około 6-7 miesiąca. Na uzębienie stałe składa się 30 zębów, z czego 12 to zęby sieczne, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 4 zęby trzonowe.

Co to jest kamień nazębny

Koty mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który nieleczony, może powodować wiele poważniejszych chorób całego organizmu. Codzienne osadzanie się na zębach resztek pokarmu oraz bakterii to naturalny proces, w wyniku którego tworzy się tak zwana płytka nazębna. Pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie, przy braku prawidłowej higieny płytka twardnieje, tworząc kamień nazębny. Zabiegu usuwania kamienia nie jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie, musi być wykonywany pod narkozą. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zębów z osadu. Nieleczony kamień może być przyczyną chorób serca, płuc, niewydolności nerek, czy sprawić, że kotu wypadną zęby.

Odkładanie kamienia nazębnego – w jaki sposób się objawia

Jednym z objawów, który często świadczy o odkładającym się kamieniu nazębnym, jest nieprzyjemny oddech u kota. Możemy również zauważyć żółto-brązowy nalot na zębach oraz zaczerwienione dziąsła. Kot może mieć mniejszy apetyt czy nie mieć ochoty na zabawę. Możemy zauważyć dyskomfort przy głaskaniu go w okolicach pyszczka. Innym objawem odkładającego się kamienia nazębnego jest ślinienie się czworonoga.

Wypracuj dobre schematy już od małego

Kiedy nasz kot posiada jeszcze zęby mleczne, powinniśmy przyzwyczajać go do dotyku w obrębie jamy ustnej, aby w przyszłości mycie zębów nie stanowiło dla niego problemu. Warto wypracować pewne schematy już od samego początku. Po wymianie uzębienia na stałe należy wprowadzić codzienną higienę jamy ustnej, która polega przede wszystkim na myciu zębów. To najskuteczniejszy i najefektywniejszy sposób aktywnej higieny, która pozwala zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego, zapaleniom dziąseł, chorobom przyzębia. Również czas pierwszych szczepień to dobra okazja, aby skontrolować uzębienie czworonoga u lekarza weterynarii. Kontrola stanu zębów w klinice weterynaryjnej przynajmniej raz na pół roku to jedna z form profilaktyki dbania o higienę jamy ustnej kota.

Jak często myć kotu zęby?

Idealnie byłoby myć zęby kotu codziennie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, optymalnie będzie wykonywać ten zabieg 2-3 razy w tygodniu, natomiast w pozostałe dni warto stosować preparaty wspomagające pielęgnację jamy ustnej jak Dolvit ProDental powder. Kompozycja naturalnych składników – alg morskich brunatnych i ekstraktu z jeżówki purpurowej ogranicza problemy stomatologiczne i przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi z pyska. Zawarty w preparacie cynk, pochodzący z chelatu, doskonale łagodzi stany zapalne i hamuje namnażanie bakterii. Preparat zapobiega powstawaniu płytki nazębnej oraz pomaga w jej usunięciu.

Jak przekonać kota do mycia zębów?

Jak już wspomnieliśmy, warto od samego początku oswajać kota z dotykiem w obrębie jego jamy ustnej. Pierwszym krokiem przyzwyczajenia kota do regularnego czyszczenia zębów jest głaskanie w okolicy pyszczka i delikatne odchylanie warg i policzków. To także uczenie czworonoga, że pokazywanie zębów nie jest niczym złym. Dobrze, kiedy kot jest w tym czasie wypoczęty i zrelaksowany. Następnie można przejść do delikatnego masażu zębów i dziąseł. Nie musimy używać specjalnej szczoteczki do zębów dla kota, wystarczy nakładka na palec lub po prostu gazik nawinięty na palec. Nie można jednak robić nic na siłę, aby nie zrazić zwierzaka. Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie kota z pastą lub żelem, których planujemy używać. Bezwzględnie muszą to być preparaty weterynaryjne, nie wolno stosować past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ zawarty w nich fluor jest trujący dla zwierząt. Dodatkowo specjalne preparaty przeznaczone dla zwierząt często wzbogacane są substancjami zapachowymi i smakowymi, które ułatwią zabiegi higieniczne. Preparat należy równomiernie rozprowadzić na zębach, dziąsłach i policzkach czworonoga.

Dieta a zdrowie zębów

Odpowiednie żywienie jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niedobory wapnia, witamin z grupy B czy witaminy D negatywnie wpływają na stan jamy ustnej kota, dlatego tak istotna jest suplementacja. Warto podawać swoim mruczkom Multivital Cat jako uzupełnienie niedoborów mineralno-witaminowych. Preparat jest niezbędny w utrzymaniu zdrowego kośćca i uzębienia.

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej kota pozwoli uchronić go nie tylko przed złym samopoczuciem, ale także poważnymi chorobami całego organizmu. Dbanie o zęby czworonoga jest równie ważne, co dbanie o własne zęby.

Więcej wpisów

Dieta koni z astmą – jak wspomóc układ oddechowy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, bardzo uciążliwą dla konia. Znacząco obniża wydolność i kondycję zwierzęcia, powodując szybsze męczenie się, kaszel, duszności, zaleganie wydzieliny w układzie ...
Czytaj więcej →

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →