Jak rozpoznać alergię u psa, jak ją leczyć?

W obecnych czasach nie tylko ludzie zmagają się z alergiami. Coraz częściej dotykają one także naszych czworonożnych przyjaciół. Każdy alergik doskonale wie, jak uciążliwe potrafią być reakcje alergiczne, a czasem mogą powodować poważne zagrożenie dla zdrowia czy życia. Podobnie jest w przypadku psów. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak rozpoznać alergie u psa, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda leczenie.

Alergia u psa – co to takiego?

Mówiąc najprościej, alergia to nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem, wywołująca nieprawidłową reakcję organizmu. Alergenem mogą być różne substancje występujące w środowisku, znajdujące się w pokarmie, powietrzu bądź mające bezpośredni kontakt ze skórą. Jak rozpoznać alergie u psa? Najczęściej objawia się reakcjami skórnymi, na przykład intensywnym świądem, łupieżem, wysypką, wypadaniem sierści, krostkami czy grudkami. Reakcją na uczulenie mogą być również problemy oddechowe, biegunka czy kichanie. Pies zaczyna być niespokojny, często traci apetyt, drapie, wygryza lub wylizuje zmienione chorobowo miejsca. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na uszach, głowie oraz wargach, jednak mogą też wystąpić na brzuchu, bokach ciała czy między palcami.

Najczęstsze rodzaje alergii u psów

Istnieje kilka rodzajów alergii u psów:

  • Alergie pokarmowe u psa – objawiają się głównie na skórze, rzadziej pojawia się nieprzyjemny zapach z uszu lub nadmiar woskowiny. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: mięso drobiowe, mięso wieprzowe, zboża, ryż oraz wysokoprzetworzone produkty. Alergii pokarmowej nie należy mylić z nietolerancją pokarmową, która wymaga zupełnie innych metod leczenia.
  • Alergie skórne u psa – wśród których rozróżniamy:
    • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – czyli uczulenie na substancje, z którymi skóra psa miała bezpośredni kontakt, np. preparaty przeciwpasożytnicze (aplikowane bezpośrednio na skórę lub obrożę), środki pielęgnacyjne czy nawet domowe detergenty. Objawia się głównie świądem i intensywnym drapaniem, czasem również wysypką w miejscu zetknięcia skóry z alergenem.
    • alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) – pojawia się u psów po kontakcie ze śliną pcheł, a dokładniej zawartym w niej białkiem, które ma silne właściwości uczulające – czasem wystarczy kontakt z jednym owadem. Najczęstszą reakcją jest świąd i intensywne drapanie, które może doprowadzić do powstania ran na skórze czworonoga.
  • Alergie wziewne u psa – czyli uczulenie na roztocza, pyłki, pleśń czy grzyby. Objawy są głównie skórne: świąd, wysypka, ale mogą wystąpić także problemy z oddychaniem.

Jak leczyć alergię u psa?

Właściciele psów, u których zdiagnozowano nadwrażliwość, często zastanawiają się, jak będzie wyglądało leczenie. Oczywiście sposób leczenia w każdym przypadku należy dopasować do potrzeb danego czworonoga. Warto zaznaczyć, że alergia u psa, bez względu na rodzaj jest nieuleczalna, jednak możemy łagodzić jej objawy, a także wydłużać okresy remisji. Jak leczyć alergię u psa?

  • Poprzez wyeliminowanie alergenu z otoczenia psa
  • Objawowo, stosując leki sterydowe
  • Podając preparaty odczulające dla zwierząt
  • Poprzez odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę (szczególnie w przypadku psów z alergią pokarmową)
  • Poprzez odczulanie (immunoterapia), czyli stopniowe przyzwyczajanie organizmu do coraz większych dawek alergenu (stosowane przy alergiach pokarmowych, ma na celu zmniejszenie reakcji alergicznej).

Jak zapobiegać powstawaniu alergii u psa

Alergia u psa jest dość powszechną dolegliwością i może pojawić się w każdym wieku. W kwestii uczuleń u psów obserwuje się niestety tendencję wzrostową. Uważa się, że ich zwiększona liczba to efekt uboczny zmian cywilizacyjnych, w tym żywienia, klimatu, środków czystości. Pojawienie się reakcji alergicznych u psa i ich późniejsze diagnozowanie to duży stres zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela, dlatego warto wpierać jego prawidłowy rozwój. Wiedząc na co nasz pupil jest uczulony, oczywiście najlepiej unikać danego alergenu. Dobry lekarz weterynarii, prawidłowa diagnoza oraz odpowiednie żywienie mogą sprawić, że pies na długo zapomni o alergii. Dostępne są także preparaty, zawierające w składzie naturalne składniki, które wspomagają zwalczanie alergii różnego pochodzenia, wykazując aktywność przeciwalergiczną i przeciwzapalną.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →