Jak wybrać witaminy dla swojego żółwia – przydatne wskazówki i porady

Witaminy dla żółwia to obowiązkowy element, który ma wpływ na jego zdrowie i kondycję. W głównej mierze zwierzę pobiera je z pożywienia, jednak warto także zadbać o suplementację. Jakie witaminy dla żółwia? Jak serwować suplementy dla żółwi? Gdzie kupić? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, jak wybrać witaminy dla swojego żółwia!

Dieta i witaminy dla żółwia

Żółwie to jedne z najpopularniejszych zwierząt terraryjnych. Z myślą o prawidłowym ich rozwoju, należy zadbać o prawidłowe warunki w terrarium – odpowiednią przestrzeń, dobre oświetlenie czy właściwe podłoże. Gady powinny mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej, a dieta i witaminy dla żółwia muszą być dobrze zbilansowane.

Co jedzą żółwie?

W przypadku żółwi lądowych podstawę diety powinny stanowić rośliny – siano, trawy, świeża koniczyna, mięta, mniszek lekarski, fiołki, ale można też serwować im specjalistyczną karmę dla żółwi w postaci granulatu. Dodatkowo do diety można wdrażać jarmuż, kapustę, rzepę, tartą marchew, brokuły czy kolby kukurydzy. Żółwie wodno-lądowe powinny być z kolei karmione żywym pokarmem – np. ślimakami, larwami, krewetkami, rybkami, małżami czy kijankami.

Dlaczego żółw potrzebuje suplementów?

Odpowiednio zbilansowana dieta ma na celu zaspokojenie potrzeb żywieniowych żółwi, także witaminowych i mineralnych. Warto jednak wiedzieć, że kiedy żyją one na wolności, mają dostęp do ogromu różnorodnych składników i ich dieta jest bardzo urozmaicona – spożywają nawet 200 różnych gatunków roślin, a w zbiornikach wodnych nie brakuje im żywego pokarmu.
Właściwa dieta w warunkach terraryjnych jest absolutnie najważniejsza, jednak warto wzbogacić ją o witaminy oraz składniki mineralne, w tym niezwykle istotny wapń. Jest on kluczowy, by żółw mógł cieszyć się zdrowiem, ale też był w stanie wyhodować piękną i twardą skorupę.
Wraz z wapniem trzeba zatroszczyć się o światło UVB, które wpływa na przyswajanie witaminy D3 (ma ona znaczenie dla właściwego przyswajania wapnia). Prawidłowa gospodarka mineralno-witaminowa jest niezwykle istotna, gdyż przekłada się pozytywnie na wzrost, witalność, kondycję, a także apetyt, płodność czy zdolność gadów do obrony przed bakteriami, wirusami i różnymi chorobami.

Jak wybrać suplementy dla żółwi?

Zarówno, gdy chodzi o witaminy dla żółwia stepowego, jak i witaminy dla żółwia wodnego, swoją uwagę hodowcy powinni skierować w stronę wapnia. Przede wszystkim odradza się stosowanie suplementów bazujących na mączce kostnej, ponieważ charakteryzują się zbyt wysoką zawartością fosforu. Zalecane jest sięganie po te dobrze przyswajalne, wolne od zanieczyszczeń – ich eliminacja sprzyja zdrowiu zwierząt. Najoptymalniejszym wyborem jest węglan wapnia, który może być stosowany rutynowo – jest on zarówno bezpieczny, jak i skuteczny. Wygodnym rozwiązaniem są mieszanki witamin, minerałów i aminokwasów, które w kompleksowy sposób dostarczają żółwiom to, co najważniejsze – m.in. witaminy A, D3, E, K, B2, B6, B12, biotynę, żelazo, mangan, miedź, cynk, jod, selen i inne.

Jak podawać żółwiom suplementy witaminowe i mineralne?

Wapń powinno się podawać 1-2 razy w tygodniu. Najłatwiejszą i optymalną opcją jest serwowanie go w proszku wraz z pokarmem. Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest magnez – to minerał, który oddziałuje na hormony przytarczyc i pomaga we właściwej regulacji metabolizmu wapnia. Jest także wiele innych pierwiastków, które wpływają na zdrowie i kondycję żółwi, m.in. cynk, mangan, żelazo oraz witamin – m.in. A, C, B12, B6, B2, E. Tego typu suplementy zwykle stosuje się 1 raz w tygodniu, choć ogólna zasada jest taka, by trzymać się zaleceń lekarza weterynarii lub producenta danego suplementu dla żółwi.
Dlaczego przedawkowanie jest niebezpieczne?
Nadmiar wapnia może kolidować z absorpcją innych składników pokarmowych, np. żelaza czy cynku, jednak w przypadku żółwi nie zaobserwowano takich przypadków. Ważny jest też stosunek wapnia do fosforu w diecie – jeśli fosforu będzie zbyt dużo, organizm będzie pobierał wapń z kości, by ułatwić usunięcie fosforu z krwioobiegu, co sprawi, że pogorszy się stan kości – mogą stać się kruche lub ulegać deformacjom.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →