Jak zapobiegać zakłaczeniu kota?

Kocie kłaczki, czyli czym są pilobezoary?

Koty to mistrzowie czystości – na codzienną toaletę futra poświęcają wiele długich godzin. Pomocnym narzędziem przy czyszczeniu sierści jest koci język wyposażony w tysiące drobnych haczyków, działających jak szorstka szczotka. Zlizane martwe włosy, zabrudzenia i podszerstek trafiają do układu pokarmowego i w większości przypadków zostają usunięte razem z odchodami. Czasem jednak zalegają w żołądku w postaci zbitych kul, nazywanych pilobezoarami.

Które koty są narażone na występowanie bezoarów?

Predyspozycje do gromadzenia kul włosowych mają koty z gęstym podszerstkiem, a także te, u których występuje problem nadmiernego wypadania sierści, na przykład wskutek przebytej choroby lub w okresach zwiększonego linienia. W grupie ryzyka są również koty ras długowłosych, a więc persy, maine coony, koty norweskie leśne, czy syberyjskie. Wiek i płeć kota nie mają znaczenia przy tej dolegliwości. Do kociej diety warto włączyć suplement poprawiający jakość okrywy włosowej, taki jak Dolvit Biotyna Cat. Preparat zawiera biotynę, aminokwasy, cynk, witaminy z grupy B oraz diatomit – źródło wysoko przyswajalnego krzemu, który jest budulcem włosa. Regularne stosowanie Dolvit Biotyna Cat przyczynia się do wzrostu gęstości, puszystości i blasku sierści, skraca okresy linienia, a także wzmacnia włosy i pazury. Dodatkowo sprawia, że skóra kota staje się odpowiednio nawilżona i elastyczna.

Objawy zakłaczenia

U zakłaczonych kotów często możemy zaobserwować charakterystyczny kaszel, próby odkrztuszania i dławienie się. Włosy gromadzące się w przewodzie pokarmowym mogą drażnić przełyk i prowadzić do wymiotów. Koty zwracają zarówno treść żołądkową, jak i samą ślinę. Zaleganie sierści może powodować trudności z wypróżnianiem, wywoływać mdłości i hamować apetyt naszych zwierzaków. W skrajnych przypadkach może dojść do niedrożności układu trawiennego, a nawet perforacji jelit, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kotów. 

Diagnostyka

Aby upewnić się, że nasz kot ma problem z zalegającymi kłaczkami, należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który wykona badanie usg lub zdjęcie rentgenowskie z kontrastem. Na jego podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, z jak poważnym zaczopowaniem przewodu pokarmowego mamy do czynienia. W skrajnych przypadkach, zagrażających życiu naszego kota, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zapobieganie

Jeśli chcemy uchronić naszego kota przed powstawaniem pilobezoarów, musimy pamiętać o pielęgnacji sierści. Minimum raz w tygodniu dokładnie szczotkujmy jego futerko, żeby usunąć nadmiar martwych włosów, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy wypadanie sierści jest nasilone. Jeśli Twój długowłosy kot nie lubi czesania, a jego sierść filcuje się i plącze – skorzystaj z wizyty u groomera. Aby zapobiegać niebezpiecznym skutkom gromadzenia się kul włosowych, warto wprowadzić na stałe do kociej diety preparaty, które pomagają pozbyć się pilobezoarów. Większość z nich ma postać pasty, która poprzez zawartość substancji poślizgowych wspomaga usuwanie sierści zalegającej w układzie pokarmowym. Najskuteczniejszym tego typu preparatem jest LintOff Paste, który zwiększa perystaltykę jelit, przyczynia się do sprawnego przesuwania treści pokarmowej, a dzięki temu zapobiega powstawaniu kul włosowych. Zawarte w paście słód, melasa i oleje zapewniają prawidłowe przechodzenie i wydalanie sierści. 

Dobrym pomysłem jest też wyhodowanie kociej trawki lub owsa. Ich skubanie pozwala na naturalne pozbycie się kul włosowych razem z treścią pokarmową poprzez wymioty. Nie podawaj kotu ciekłej parafiny! Wpływa ona negatywnie na funkcjonowanie kociej trzustki i wątroby, a także hamuje wchłanianie substancji odżywczych z jelit.

Uważnie obserwuj swojego kota, jeśli zauważysz u niego któryś z niepokojących objawów zakłaczenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Regularna pielęgnacja futra, monitorowanie zachowań żywieniowych i szybka reakcja na pierwsze symptomy mogą być kluczowe dla utrzymania zdrowia Twojego zwierzaka. Stosuj preparaty, takie jak LintOff Paste mające na celu ułatwienie przemieszczania się włosów przez koci przewód pokarmowy.

Więcej wpisów

Dieta koni z astmą – jak wspomóc układ oddechowy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, bardzo uciążliwą dla konia. Znacząco obniża wydolność i kondycję zwierzęcia, powodując szybsze męczenie się, kaszel, duszności, zaleganie wydzieliny w układzie ...
Czytaj więcej →

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →