Letni jadłospis – żywienie psa w upalne dni

Słoneczna pogoda sprawia, że właściciele psów zaczynają zastanawiać się, w jaki sposób mogą pomóc swoim pupilom w przetrwaniu upałów. Czy latem należy zmodyfikować sposób żywienia zwierząt? Zarówno ludzie, jak i psy mają wówczas mniejszy apetyt. Co robić, aby nasz zwierzak był prawidłowo odżywiony i nawodniony podczas wysokich temperatur panujących na zewnątrz?

Najważniejsza jest woda i elektrolity

Z reguły psy źle znoszą wysokie temperatury, ponieważ mają ograniczoną zdolność pocenia się. Pomimo tego, narażone są na utratę dużej ilości płynów. Obowiązkowo musimy zapewnić naszemu czworonogowi nieograniczony dostęp do świeżej wody. Pełni ona nie tylko funkcję termoregulacyjną, ale przede wszystkim pomaga w rozprowadzaniu substancji odżywczych w całym organizmie. Zdrowe psy wypijają średnio 30-50 ml wody na kilogram masy ciała, jednak w czasie upałów to zapotrzebowanie się zwiększa. Pamiętajmy, aby woda w psiej misce zawsze była świeża. Zabierajmy ze sobą na spacery podręczne poidła z rynienką, dzięki którym będziemy mogli szybko podać psu wodę w razie potrzeby. W wodzie możemy rozpuścić preparat stabilizujący równowagę wodno-elektrolitową, taki jak Dolvit Isotonic. Pozwoli on uniknąć stanu odwodnienia w upalne dni, poprzez wyrównanie poziomu elektrolitów, a także dostarczy dawkę łatwo przyswajalnej energii.
Jaka karma jest najlepsza w czasie upałów?

Gdy na dworze utrzymują się wysokie temperatury, warto zrezygnować z karmienia psa suchą karmą, na rzecz karmy mokrej. Dostarczy ona zdecydowanie więcej płynów do organizmu, a tym samym zmniejszy ryzyko odwodnienia. W czasie gorącego lata psy zazwyczaj mają mniejszy apetyt. W żadnym wypadku nie zmuszajmy ich do jedzenia! Serwujmy małe, lekkostrawne porcje karmy. Jeśli niepokoi nas zbyt długi czas głodówki, możemy zachęcić psa do spróbowania zawartości miski, np. wzmacniając zapach i smakowitość posiłków. W przypadku braku apetytu świetnie sprawdzą się dosmaczacze, takie jak Dolvet Eatsect. To mieszanka suszonych, mielonych owadów, drożdży piwnych oraz niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania aminokwasów i minerałów, która dzięki wyjątkowej smakowitości może być stosowana jako naturalny dodatek smakowo-zapachowy. Jej składniki są źródłem wysokowartościowego, bardzo dobrze przyswajalnego, hipoalergicznego białka.

Co szkodzi psu, gdy na zewnątrz jest gorąco?

Gdy na dworze jest parno, mamy ochotę na orzeźwiające lody. Często kusi nas, aby dla ochłody podać je psu. Niestety, ich spożycie może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego. Nigdy nie podawajmy psu nabiału, w tym właśnie lodów. Oprócz nietrawionej przez psy laktozy zawierają szkodliwy cukier. Dotyczy to również lodów wodnych i mrożonych soków. Mokra karma, którą nakładamy do psiej miski, musi mieć temperaturę pokojową. Serwowanie jej bezpośrednio z lodówki może skończyć się zapaleniem gardła. Z drugiej strony, nie należy zostawiać napoczętych opakowań w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura. Może to doprowadzić do namnożenia chorobotwórczych drobnoustrojów, których spożycie często powoduje zatrucia pokarmowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie karmy w suchym i dość chłodnym miejscu. Warto tak dopasować gramaturę porcji, aby na jeden posiłek pies dostawał całą zawartość puszki lub saszetki. Dzięki temu unikniemy psucia się niedojedzonej karmy. Należy pamiętać o częstym myciu misek, zarówno tych z jedzeniem, jak i z wodą.

Wakacyjna dieta psa

Nie starajmy się za wszelką cenę ochłodzić naszego psa, np. przez podawanie kostek lodu, oblewanie zimną wodą czy serwowanie zmrożonej karmy. Lepszy efekt osiągniemy, gdy zapewnimy zwierzakowi zacienione, przewiewne miejsce do wypoczynku i nieograniczony dostęp do świeżej wody. Pamiętajmy o równowadze wodno-elektrolitowej. Stabilizujmy ją przy pomocy preparatów izotonicznych, takich jak Dolvit Isotonic. Dbajmy o higienę akcesoriów i czystość psich misek, aby nie dać szans do namnażania się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Nie zmuszajmy czworonoga do jedzenia, jeśli upały powodują spadek apetytu. Zamiast tego, szykujmy dla niego małe porcje karmy, którą możemy dosmaczyć dodatkami zachęcającymi do spróbowania posiłku.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →