Najważniejsze zasady dbania o czystość gołębi pocztowych

Opieka nad gołębiami pocztowymi wymaga systematyczności i dużego zaangażowania hodowcy. Opiera się przede wszystkim na właściwym odżywianiu, regularnej obserwacji ptaków oraz zapewnieniu im higienicznych warunków bytowania. Jakie są najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, chcąc zadbać o czystość gołębi pocztowych?

Stan zdrowia ptaków

Utrzymanie wysokiego dobrostanu gołębi pocztowych jest kluczowe dla ich prawidłowego zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Regularne dbanie o higienę gołębnika, polegające m. in. na systematycznym wietrzeniu pomieszczeń, w których mieszkają ptaki, pozwala uniknąć poważnych chorób przenoszonych przez gołębie. Zachowanie czystości pomaga uchronić ptaki przed inwazją  pasożytów, bakterii oraz innych patogenów chorobotwórczych. Gołębie o słabej zdrowotności i kondycji nie są w stanie osiągnąć dobrych lotów, dlatego ważną rolę odgrywa dbanie o właściwy stan ich upierzenia. Regularne podawanie mieszanki uzupełniającej ImmunoDol DG, zawierającej Beta-1,3/1,6-glukan oraz drożdże piwne, zwiększa wytrzymałość i poprawia ogólną kondycję gołębi oraz wzmacnia pracę układu odpornościowego.

Kąpiel gołębi

Gołębie wymagają częstych kąpieli oraz regularnego odrobaczania, aby wyeliminować pasożyty bytujące na ptakach i w ich najbliższym otoczeniu. W czasie pierzenia najlepiej stosować kąpiel raz w tygodniu, a w okresie lotów – raz do dwóch razy na tydzień. Można zdecydować się na tak zwaną „suchą kąpiel”, która usunie łupież i zrogowaciały naskórek, poprawiając tym samym krążenie i pierzenie. Do tego typu zabiegu potrzebny będzie preparat o wszechstronnym zastosowaniu DolArctic Diatomit, który między innymi pozytywnie wpływa na stan skóry i piór oraz wykazuje działanie przeciwpasożytnicze. Dzięki niemu pozbędziesz się piórojadów, ptaszyńców i roztoczy, pozostawiając na piórach warstwę ochronną. DolArctic Diatomit, dodany do karmy, usuwa pasożyty wewnętrzne oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Stanowi źródło naturalnego, łatwo przyswajalnego krzemu, który sprawia, że pióra ptaków stają się miękkie i lśniące.

Czystość gołębnika

Dbanie o czystość gołębi pocztowych to nie tylko troska o same ptaki, ale także o warunki, w których żyją. Decydując się na hodowlę, należy właściwie zorganizować i urządzić pomieszczenia mieszkalne ptaków. Gołębnik powinien być dobrze wentylowany i gwarantować swobodną wymianę powietrza. Klatki dla gołębi muszą być regularnie sprzątane i odkażane, a także utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Należy pamiętać o systematycznym usuwaniu resztek pożywienia, odchodów i piasku. Hodowcy rekomendują, aby dwa razy do roku przeprowadzić gruntowną dezynfekcję gołębnika – tylko w taki sposób pozbędziemy się szkodników i patogenów z trudno dostępnych miejsc. W utrzymaniu czystości pomocny będzie DolArctic Diatomit. Rozprowadź go cienką warstwą w celach gniazdowych, na siodełkach oraz na podłodze po każdym sprzątaniu gołębnika. Jego unikalna formuła wzbogacona o substancje absorbujące wilgoć, umożliwia stworzenie zdrowego środowiska do bytowania gołębi. Warto często dezynfekować wszystkie elementy wyposażenia gołębników. Karmniki, poidła, miski lęgowe i siodełka dla młodych gołębi wymagają regularnego mycia i odkażania. Jeżeli cele dla gołębi wykonane są z drewna, wielu hodowców radzi, aby zostały dodatkowo oszlifowane i polakierowane. Taki zabieg ochroni je przed nagromadzeniem zanieczyszczeń, a tym samym ułatwi usuwanie zabrudzeń.

Dobrostan gołębi

Aby zachować prawidłowy dobrostan gołębi, warto dbać o higieniczne warunki środowiskowe, poprzez regularne wietrzenie i sprzątanie pomieszczeń, w których bytują ptaki. Częste kąpiele pomagają utrzymać zdrowie i dobrą formę gołębi. Należy pamiętać o zewnętrznym i wewnętrznym odrobaczaniu zwierząt. Równie ważne jest wspomaganie gołębi suplementami dostosowanymi do okresu życia, w którym się znajdują. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów, wspierających kondycję gołębi. Dla gołębi lotowanych zastosuj Dolvit Loty. Preparat ten uzupełnia niedobory mineralno-witaminowe, na jakie narażone są ptaki w okresie lotów, zwłaszcza witamin z grupy B, a także witamin C i E oraz selenu, składników szczególnie ważnych w trakcie silnego stresu. Regularne podawanie tego preparatu to podstawa sukcesów lotowych. Podczas przygotowania do pierzenia i w czasie jego trwania podawaj Dolvit Pierzenie. To starannie dobrany zestaw witamin i składników mineralnych, takich jak cynk i biotyna, przyczyniających się do skrócenia okresu pierzenia. Ma w składzie, także m.in. fitazę, drożdże piwne oraz niezbędny do syntezy białka tworzącego się pióra aminokwas siarkowy – metioninę. Korzystne działanie mieszanki ulega wzmocnieniu przy równoczesnym stosowaniu preparatu ToroVit, bogatego w wysokowartościowe białko, aminokwasy, witaminy z grupy B i związki mineralne. Jego regularne podawanie przyczynia się do wyraźnej poprawy kondycji gołębi pocztowych w okresie lotów, natomiast stosowanie w okresie pierzenia przyspiesza tworzenie się prawidłowych piór. Na okres lęgowy zalecany jest Dolvit Lęgi, który sprzyja prawidłowym wynikom rozrodu. Zawarty w mieszance wysokowartościowy wapń i fosfor w połączeniu z innymi łatwo przyswajalnymi składnikami, takimi jak m.in. beta-karoten, witamina E i selen, wpływają na odpowiednie wykształcenie skorup jaj, prawidłowy rozwój zarodków oraz wzrost młodych gołębi. W naszej bogatej ofercie znajdziesz również m.in. wielowitaminowe tabletki dla gołębi, np. Dolvit Peros LOTY Champion oraz rozpuszczalne w wodzie mieszanki uzupełniające, takie jak Dolvit Lęgi drink i Dolvit Pierzenie drink.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →