Choroba nowotworowa to częsta przypadłość, która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Szacuje się, że różne rodzaje nowotworów u kotów mogą występować nawet u co czwartego osobnika. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich 15 lat profilaktyka rozwinęła się na tyle, że dzięki odpowiednio wcześnie rozpoznanym objawom i szybkiemu wdrożeniu leczenia, dajemy kotu dużą szansę na powrót do zdrowia. W przypadku kotów, najczęściej mamy do czynienia z nowotworem nosa oraz z chłoniakami. Trochę rzadziej koty chorują na nowotwór pęcherza lub żuchwy. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom nowotworów oraz najczęstszym objawom, mogącym świadczyć o wystąpieniu tej choroby u kotów.
Przyczyny nowotworów u kotów
Wyróżnia się wiele rodzajów nowotworów m.in. żuchwy, pęcherza, nosa, skóry, małżowin usznych, nerek i inne. Niektóre z nich mają podłoże genetyczne, inne rozwijają się pod wpływem czynników zewnętrznych (kancerogennych) np. substancji chemicznych, promieni UV czy też wirusów. Czynniki środowiskowe i żywieniowe mogą powodować np. nowotwór pęcherza u kota oraz inne rodzaje tej choroby, która może dotyczyć niemalże każdej części kociego ciała. Co więcej, choroba nowotworowa rzadko kiedy ma jedną przyczynę, najczęściej na powstanie raka składa się wiele czynników. Warto zaznaczyć, że diagnoza nie zawsze jest wyrokiem. W przypadku postaci niezłośliwych szanse na wyleczenie są duże. Dlatego też widząc niepokojące objawy, należy udać się do lekarza weterynarii.
Nowotwór u kota – objawy
W zależności od rodzaju choroby nowotworowej objawy mogą się różnić. Zazwyczaj koty bardzo dobrze maskują pierwsze objawy wielu chorób, jednak nawet uważny opiekun nie zawsze jest w stanie w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. Nowotwór może pojawić się nagle, a przebieg choroby może mieć postać przewlekłą lub ostrą. Rak często daje nieswoiste objawy, które mogą przypominać inne schorzenia, takie jak np. zapalenie pęcherza, niestrawność czy też choroba serca. Do najczęstszych symptomów, mogących świadczyć o pojawieniu się choroby nowotworowej zaliczamy:
- wzdęty i obrzęknięty brzuch (nie mylić z nadwagą),
- nagły spadek masy ciała,
- drażniący i nieprzyjemny zapach z pyszczka (może świadczyć o guzach),
- powiększone węzły chłonne — grudki wyczuwalne obok szczęki/żuchwy oraz tylnych łapek,
- podskórne grudki,
- zmiany skórne na nosie,
- kaszel – w szczególności, jeśli pojawia się u starszych pupili i jest suchy,
- przewlekła biegunka oraz wymioty.
Wymienione objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej. Zawsze jednak ich wystąpienie powinno skłonić opiekunów do wizyty u lekarza weterynarii i przebadania pupila.
Choroba nowotworowa — rodzaje
Rodzaje nowotworów u kotów są różne, najczęściej diagnozuje się te występujące w układzie krwionośnym oraz w okolicach nosa. Nieco rzadziej spotykamy raka żuchwy, pęcherza, czy nerek. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej najbardziej powszechnym nowotworom kotów:
- Nowotwór nosa u kota — najczęściej jest to rak płaskonabłonkowy rogowaciejący, który odpowiada za około 15% wszystkich chorób nowotworowych dotyczących mruczków. Jest to postać złośliwa, ale rzadko daje przerzuty. Zmiany widoczne są w okolicy nosa w szczególności w przypadku jasnej i słabo owłosionej skóry. Najczęściej dotyczy osobników w wieku od 5 do 17 lat.
- Nowotwór żuchwy u kota — w większości przypadków jest to rak kolczystokomórkowy, włókniakomięsak, czerniak lub szkliwiak akantotyczny. Choroby nowotworowe żuchwy w 90% mają postać złośliwą. Symptomy najczęściej przypominają choroby zębów.
- Nowotwór pęcherza u kota — zazwyczaj u starszych osobników, u których pojawia się choroba pęcherza i cewki moczowej. Najczęściej dotyczy kocurów, ze względu na występowanie kości prącia, niemniej jednak kotki po sterylizacji również mogą zachorować.
Nowotwór u kota – diagnostyka i leczenie
Leczenie choroby nowotworowej, bez względu na to, czy będzie ona dotyczyć nosa, pęcherza, żuchwy, skóry, czy też innych części ciała pupila, powinno być prowadzone przez lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie działania diagnostyczne, takie jak badanie histopatologiczne oraz cytopatologiczne. Rola opiekunów powinna polegać na wprowadzeniu do kociej diety suplementów wspomagających działanie leków. W trakcie leczenia choroby nowotworowej pomocny będzie preparat Carcifin z DOLFOS PETS, który wspomoże terapię przeciwnowotworową. Stanowi bogate źródło naturalnych związków polifenolowych oraz aminokwasów, takich jak kwercetyna, kurkumina, kapsaicyna, L- arginina, które obniżają szybkość rozrostu komórek rakowych. Zawarte w tym suplemencie beta-1,3/1,6-glukany i mannanooligosacharydy stymulują układ odpornościowy, a także wykazują silne działanie przeciwutleniające.
Jeśli zauważymy niepokojące objawy u pupila, musimy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Dzięki szybkiej diagnostyce mruczek może zostać całkowicie wyleczony.