Otyłość kotów

Kot

Otyłość jest dolegliwością, która spotyka coraz większą liczbę ludzi. Niestety zwierzęta również nie są wolne od tej choroby. Wiele psów i kotów zmaga się z nadmierną wagą. Na otyłość narażone są szczególnie koty niewychodzące, które mają mniejszą przestrzeń do aktywności fizycznej. Czy możemy jakoś wpłynąć na poprawę zdrowia naszych zwierząt? Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Niewłaściwa dieta

Po pierwsze, nieodpowiednia dieta. Podawanie kotu zbyt dużej ilości jedzenia, w porównaniu do jego zapotrzebowania energetycznego, może prowadzić do odkładania nadmiernych kilogramów. Rodzaj podawanego pokarmu również ma duże znaczenie. Badania wskazują, że koty żywione wyłącznie suchą karmą mają większą skłonność do gromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak między innymi z tego względu, że sucha karma zawiera bardzo duże ilości węglowodanów, do których trawienia nie są przystosowane kocie organizmy. Niestrawione węglowodany zamieniają się w tkankę tłuszczową, której nadmiar skutkuje otyłością. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy jedzenie serwowane naszemu pupilowi jest odpowiednio zbilansowane i dostosowane do jego potrzeb.

Brak aktywności fizycznej

Po drugie, koty podobnie jak ludzie, potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Brak ruchu może prowadzić do przybierania na wadze. Na ten problem narażone są szczególnie koty niewychodzące. Często opiekunowie nie przywiązują dużej wagi do zapewnienia kotu miejsca do wspinaczki i biegania. Na małej powierzchni mieszkalnej ciężko wygospodarować obszar do kociej aktywności. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnych półek, po których kot będzie mógł się przemieszczać, co skłoni go do skoków i rozciągania. Drapaki powinny być na tyle wysokie, aby kot mógł ostrzyć swoje pazurki w wyprostowanej pozycji oraz wspinać się na ich elementy. Świadomy opiekun poświęca codziennie czas na zabawę ze swoim zwierzakiem. Można zachęcić kota do biegania używając wędek z piórkami lub pluszowych myszek, na które będzie mógł polować. To sprowokuje go do aktywności fizycznej, która ułatwi zrzucenie nadmiernych kilogramów.

Zbyt duża ilość przysmaków

Kolejną przyczyną otyłości może być podawanie naszym zwierzakom zbyt wielu przysmaków, które powinny stanowić jedynie uzupełnienie diety. Przekąska podana od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale jeśli staje się codziennym elementem żywienia może sprawić, że dostarczymy kotu nadmierną ilość kalorii. Każdy opiekun lubi rozpieszczać swojego mruczka, ale należy mieć na uwadze jego zdrowie i nie przesadzać z częstotliwością serwowania smakołyków. Warto wybierać naturalne przysmaki, takie jak suszone mięso, które nie zawierają aż tak dużej ilości tuczących składników.

Konsekwencje nadwagi

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że otyłość jest chorobą, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nadwaga zwiększa ryzyko chorób serca, prowadzi do nadciśnienia i innych schorzeń sercowo-naczyniowych. Dodatkowe obciążenie organizmu wynikające z nadwagi może prowadzić do przeciążenia stawów, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zwyrodnień, które będą objawiać się trudnościami w poruszaniu się. Aby zapobiegać tego typu dolegliwościom, warto wspomagać układ ruchu kotów, podając suplementy takie jak ArthroFos Cat. Preparat ten dzięki zawartości glukozaminy i chondroityny ma korzystny wpływ na regenerację i ruchomość stawów, a także chroni chrząstkę stawową przed uszkodzeniami. Otyłe koty częściej cierpią na cukrzycę, która podobnie jak u ludzi, jest schorzeniem związanym z zaburzeniem metabolizmu glukozy. Nadwaga może prowadzić do problemów z układem oddechowym, zwłaszcza u kotów, które mają predyspozycje genetyczne do chorób takich jak astma. Dodatkowe kilogramy mogą wpłynąć na osłabienie układ immunologicznego, co sprawia, że kot staje się bardziej podatny na infekcje.

Zapobieganie otyłości

Aby zapobiegać otyłości u kota, należy dostarczać mu odpowiednią ilość kalorii dostosowaną do jego zapotrzebowania oraz motywować go do regularnej aktywności fizycznej. Niezwykle istotne jest stosowanie zrównoważonej diety oraz kontrolowanie ilości podawanych przysmaków. W procesie zrzucania nadmiernych kilogramów na pewno pomocny będzie Dolvit Fit. Składniki preparatu, m. in. CLA, L-karnityna i cynk wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Stosowanie Dolvit Fit ułatwi Twojemu kotu zwiększenie masy mięśniowej i poprawi jego ogólną kondycję zdrowotną. W razie wątpliwości lub problemów związanych z wagą kota, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. W sprawie doboru odpowiedniego sposobu żywienia warto zasięgnąć porady u zoodietetyka.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →