Pierzenie kanarków – czy ptakom można pomóc?

pierzenie kanarków

Kanarki przechodzą dwukrotne pierzenie w ciągu roku. Jesienią ma miejsce tak zwane pierzenie duże, podczas którego ptaki zrzucają wszystkie pióra, natomiast wiosną pierzenie małe, gdzie duże pióra ze skrzydeł i ogona pozostają. To dość wymagające dla kanarków okresy, odbudowa upierzenia wymaga sporego wysiłku. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jak zajmować się kanarkiem w okresie pierzenia oraz czy ptakom można pomóc.

Czym jest pierzenie kanarków

Pierzeniem kanarków nazywamy czas, w którym ptak wymienia swoje pióra okrywowe. Jest to naturalny objaw fizjologiczny. Pióra nie mają zdolności samo regeneracji i zużywają się, dlatego systematycznie następuje ich wymiana. Kanarki wymieniają upierzenie dwa razy w ciągu roku. Przy małym pierzeniu, które odbywa się wiosną, ptak wymienia wszystkie pióra okrywowe oprócz lotek (pióra w skrzydłach) i sterówek (pióra ogona). Duże pierzenie ma miejsce jesienią. W tym okresie następuje wymiana całości upierzenia. Ile trwa pierzenie kanarka? Około 6-9 tygodni. Jednak czas potrzebny do ukończenia dużego pierzenia wydłuża się wraz z wiekiem kanarków.

Pierzenie kanarków – wymagający okres dla ptaków

Okres wymiany piór jest dość wymagający dla kanaków. W trakcie pierzenia ptaki mają ograniczoną zdolność latania. Odbudowa upierzenia pochłania dużo energii. Organizm ptaka jest osłabiony i bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. Widoczne są także zmiany w codziennym zachowaniu – ptak może być rozdrażniony, apatyczny, bierny, na ogół smutny. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy słabe kanarki nie są w stanie przetrwać procesu pierzenia. Duże pierzenie wiąże się także z zakończeniem okresu lęgowego, samice przestają znosić jaja i karmić młode, samce przestają w tym okresie śpiewać i nie są zdolne do zapłodnienia.

Odpowiednia dieta w okresie pierzenia

Kanarki w okresie pierzenia wymagają szczególnej uwagi. Na przebieg procesu wymiany piór duży wpływ ma właściwe odżywianie. Czym karmić kanarka w czasie pierzenia? Nie zapominajmy, że ptak musi wytworzyć nowe pióra i potrzebuje do tego właściwych składników. Należy zadbać o różnorodny pokarm. Dieta kanarka powinna być bogata w witaminy, aminokwasy, składniki mineralne, tj. wapń oraz białko zwierzęce. Szczególnie zaleca się podawanie: mielonych skorupek jaj i kości, mieszanki jajecznej, zieleniny, specjalnej soli odżywczej, siemienia lnianego oraz kawałków zielonego ogórka, który przyspiesza i ułatwia pierzenie. Jadłospis ptaka warto w tym czasie wzbogacić o preparaty mineralno-witaminowe takie jak OrnitoVit KANARKI. Rozpuszczalna w wodzie mieszanka przeznaczona dla kanarków i innych ptaków wróblowatych w swoim składzie posiada dokładnie dobrany zestaw witamin, składniki mineralne oraz egzogenne aminokwasy.

Prawidłowa pielęgnacja w okresie pierzenia

U kanarków zdrowych, właściwie żywionych z reguły pierzenie przebiega bez większych problemów. Natomiast u ptaków źle odchowanych, o nieprawidłowej diecie, narażonych na stresy mogą pojawiać się mniejsze lub większe zaburzenia pierzenia. Nowe pióra mogą być matowe, niektóre w ogóle nie wyrosnąć. Ptak może utracić zdolność do lotu, przestać śpiewać. U niektórych ptaków pojawia się problem z łysieniem, czyli tak zwane nadmierne pierzenie kanarka. Wówczas ptak traci zbyt dużo piór poza okresem pierzenia. Czasem zdarza się, że słabe ptaki nie są w stanie przeżyć procesu pierzenia. Dlatego szczególnie w tym okresie warto zadbać o swojego kanarka. Co oprócz odpowiednio skomponowanej diety może pomóc kanarkom w okresie pierzenia? Prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie warunki chowu. Problemy z pierzeniem częściej występują u ptaków przebywających w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu. W pokoju, w którym przebywa kanarek, powinniśmy utrzymywać większą wilgotność oraz często wietrzyć pomieszczenie. Jednak ze względu na obniżoną odporność w okresie pierzenia sam kanarek nie może być narażony na wychłodzenia i przeciągi. Równie ważna jest czystość klatki i jej okolic, gdyż ptak jest bardziej podatny na infekcje. W okresie pierzenia istotne dla zdrowia są także częste kąpiele ułatwiające gojenie się ranek, które pozostawiają w skórze wypadające pióra. Kąpiel z dodatkiem specjalnych soli zmniejsza ryzyko infekcji skórnej u osłabionego ptaka. Często otyłe ptaki mają kłopoty z pierzeniem, warto więc zadbać o prawidłową sylwetkę i kondycję kanarków.

Pierzenie nie jest chorobą, ale fizjologicznym procesem zmiany piór u kanarków. Prawidłowe żywienie i odpowiednia pielęgnacja w tym okresie to gwarancja pięknego, gładkiego i błyszczącego upierzenia ptaka.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →