Problem otyłości u psów

Badania dowodzą, że w ostatnim czasie coraz więcej psów zmaga się z otyłością. To choroba, której nie można bagatelizować, ponieważ niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Konsekwencje zdrowotne zbyt dużej masy ciała prowadzą do znacznego obniżenia jakości życia psa. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że otyłe zwierzęta narażone są w większym stopniu na występowanie chorób nowotworowych, problemów endokrynologicznych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu ruchu oraz układu oddechowego. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak bezpiecznie i skutecznie odchudzić psa.

Czy mój pies jest otyły?

Otyłość u psa to stan, w którym masa jego ciała przekracza o minimum 30% optymalną wagę. By właściwie zdiagnozować ten problem, lekarz weterynarii przeprowadzi badanie kliniczne, polegające na wizualnej ocenie wyglądu psa. Sprawdzi również jego kondycję fizyczną oraz zawartość procentową tkanki tłuszczowej w organizmie. Na postawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie stwierdzić z jak bardzo zaawansowanym problemem otyłości mamy do czynienia.

Otyłość u psa – skutki

Jak już wspomnieliśmy, otyłe psy narażone są na szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zbyt duża masa ciała zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Konsekwencje otyłości dadzą o sobie znać również w postaci schorzeń układu oddechowego, problemów skórnych oraz zaburzeń metabolicznych. Dodatkowe kilogramy to większe obciążenie stawów i kręgosłupa, co może prowadzić do wielu groźnych powikłań natury ortopedycznej. Otyłość ogranicza zdolność psa do wysiłku fizycznego i w znacznym stopniu skraca jego życie.

Przyczyny otyłości zwierząt

Zanim przejdziemy do sposobów walki z otyłością, warto poznać najczęstsze przyczyny nadmiernej masy ciała naszych zwierząt. Wśród najbardziej znaczących czynników, powodujących otyłość psów wymienia się:

  • niewłaściwą dietę
  • przekarmianie, czyli przeszacowanie normy zapotrzebowania energetycznego
  • zbyt małą aktywność fizyczną
  • zmiany w gospodarce hormonalnej w wyniku zabiegów kastracji i sterylizacji
  • choroby zwiększające łaknienie, takie jak cukrzyca
  • dolegliwości ze strony układu ruchu, np. dysplazje stawów, ograniczające aktywność fizyczną
  • zmiany we florze jelitowej psów

Jak pomóc psu z otyłością?

Leczenie otyłości zależne jest od zaawansowania problemu oraz jego przyczyn. Odchudzanie psa powinno odbywać się pod nadzorem lekarza weterynarii lub zoodietetyka. Podstawą skutecznej i bezpiecznej redukcji masy ciała jest pilnowanie właściwego bilansu energetycznego. Należy dostarczać  psu mniejszą liczbę kalorii w pożywieniu przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej. Punktem wyjścia dla oszacowania dawki żywieniowej jest regularna kontrola wagi psa oraz ustalenie jego prawidłowej masy ciała, z uwzględnieniem rasy, wielkości, wieku i poziomu aktywności.

Zmiana karmy i suplementy wspomagające odchudzanie

Odchudzanie psa to długotrwały proces, który wymaga konsekwencji i cierpliwości. Pies nie może dostawać zbyt małych porcji karmy. Nadal potrzebuje optymalnego poziomu białka w diecie oraz odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Lekarze weterynarii często zalecają karmę o obniżonej kaloryczności oraz suplementy wspomagające odchudzanie, np.  Dolvit Karnityna. Hamuje on powstawanie tkanki tłuszczowej i zamienia długołańcuchowe kwasy tłuszczowe w energię. Dzięki zawartości L-Karnityny, wspiera prawidłową pracę mięśnia sercowego i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Pomocny przy redukcji masy ciała twojego psa będzie przede wszystkim suplement o rozszerzonym działaniu Dolvit Fit.  Zawarty w nim sprzężony kwas linolowy w połączeniu z L-karnityną przyspiesza metabolizm i obniża poziom cholesterolu. Ekstrakt z zielonej herbaty ogranicza wchłanianie i kumulację tłuszczów w organizmie, a dodatek cynku reguluje ilość cukru we krwi. Dolvit® Fit  przyczynia się do zwiększenia tkanki mięśniowej, a także podnosi ogólną kondycję zdrowotną psa. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i zwiększa wydolność organizmu.  

Jeżeli pies jest przekarmiany, należy ograniczyć ilość podawanego pokarmu – nie pozwalaj mu na jedzenie przekąsek, czy resztek ze stołu. Jeżeli przyczyną otyłości są zmiany we florze jelitowej, można zastosować odpowiednią suplementację pro- i prebiotykami. Dolvit Probiotic przyczyna się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, wspomaga trawienie i namnażanie korzystnej mikroflory jelitowej. Poprzez ograniczenie wzrostu patogenów w przewodzie pokarmowym, zmniejsza ryzyko występowania biegunek, zaparć i stanów zapalnych.

Większa aktywność fizyczna

Odpowiednia dawka ruchu to nieoceniona broń w walce z otyłością u psów. Odchudzanie wiąże się ze zmianą trybu życia, nie tylko czworonoga, ale również jego opiekuna. Jak w prosty sposób zadbać o aktywność fizyczną psa? Krótkie spacery zamień na dłuższe dystanse, uprawiaj sport w towarzystwie czworonoga, zapewnij ciekawe wspólne zabawy. Jeśli twój pies ma trudności w poruszaniu, włącz do jego diety ArthroCollagen, który zwiększy elastyczność chrząstek stawowych i wspomoże szybszą regenerację stawów. Dbając o prawidłową masę ciała swojego psa i jego aktywny tryb życia, dajesz mu szansę na lepsze i dłuższe życie.

Więcej wpisów

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →

Zapobieganie kamicy moczowej u kawii domowej

Kamienie w drogach moczowych u kawii domowej diagnozowane są dość często. Jest to groźne schorzenie, ponieważ zablokowanie cewki moczowej przez kamień powoduje trudności z oddawaniem ...
Czytaj więcej →