Problemy behawioralne królików

Króliki to urocze i inteligentne zwierzęta, jednak podobnie jak u innych gatunków, mogą pojawić się u nich różne problemy behawioralne. Zrozumienie przyczyn tych zachowań  jest kluczowe dla właściwej opieki nad królikami i pomaga zapewnić im zdrowe i komfortowe warunki życia. Poniżej omówimy kilka najczęściej występujących problemów behawioralnych u królików oraz podpowiemy, jak można sobie z nimi radzić. 

Nieufność wobec opiekuna

Nieufność królika wobec swojego opiekuna może wynikać z różnych przyczyn, zarówno genetycznych, jak i wynikających z doświadczeń życiowych. Króliki są bardzo wrażliwe, dlatego zrozumienie ich zachowań i potrzeb pomaga w budowaniu zaufania. Musimy uświadomić sobie, że w naturalnym środowisku króliki padają ofiarą drapieżników. Nie lubią być podnoszone i brane na ręce, ponieważ kojarzy się to z atakiem lisa, jastrzębia lub innego wroga. Gdy pojawia się bodziec wyzwalający pierwotną odpowiedź na zagrożenie, króliki reagują lękiem i agresją. Jeśli nie chcesz niepotrzebnie stresować swojego pupila, staraj się go nie podnosić, a czułość okazuj z poziomu podłogi. Wtedy królikowi łatwiej będzie się oswoić z Twoją obecnością. Innym powodem nieufności królików może być nieodpowiednio przeprowadzony proces socjalizacji w młodości. Brak pozytywnych interakcji i doświadczeń z ludźmi we wczesnym okresie życia może prowadzić do trudności w nawiązywaniu relacji. Traumatyczne przeżycia, na przykład związane z nadmiernym stresem, bólem lub nieprawidłowym obchodzeniem mogą pozostawić trwały ślad na psychice królika i rzutować na jego późniejszy stosunek do opiekuna. Ważne jest stopniowe eksponowanie królika na nowe sytuacje. Brak cierpliwości i delikatności w kontakcie może sprawić, że królik będzie bardziej nieśmiały i nieufny w trakcie budowania więzi z opiekunem.

Nadmierne pobudzenie i agresja

Twój królik od małego lubił pieszczoty i był bardzo towarzyski, a teraz coraz częściej gryzie Cię i drapie? Przyczyną takiego agresywnego zachowania mogą być hormony płciowe, których poziom zwiększa się w okresie dojrzewania. Jeśli królik ma około 3-4 miesięcy to prawdopodobnie zaczął dorastać. To ważny etap w życiu królika, który wiąże się z różnymi zmianami zarówno fizycznymi, jak i behawioralnymi. W związku z tym możesz zaobserwować jego nadmierne pobudzenie i silne zachowania terytorialne (znaczenie terenu moczem, którego zapach staje się bardziej intensywny i nieprzyjemny). Twój pupil zaczyna być bardziej niezależny, a czasem nawet agresywny. Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie takich zachowań w okresie dojrzewania jest kastracja, zwłaszcza w przypadku samców. Zabieg ten pomaga w redukcji agresji i hamuje skłonność do znaczenia terytorium. Zapewnienie królikowi dodatkowej aktywności fizycznej również może pomóc w przekierowaniu nadmiaru energii. 

Nerwowość i wyrywanie sierści z brzucha

Jesteś opiekunem samiczki i zauważyłeś, że stała się nerwowa, a może nawet zaczęła wyrywać sobie sierść z okolicy brzucha? Jeśli nie miała w ostatnim czasie kontaktu z samcem, prawdopodobnie przechodzi ciążę urojoną. To dość powszechna dolegliwość, jednak nie należy jej bagatelizować, ponieważ może powodować choroby układu rozrodczego. Przyczyną ciąży urojonej są zmiany hormonalne związane z cyklem płciowym, które mogą stymulować organizm do przygotowań do porodu, nawet jeśli nie doszło do zapłodnienia. Samica wykazuje wówczas zachowania, takie jak kompulsywne kopanie w ściółce i gromadzenie materiałów na „gniazdo” – najczęściej jest to właśnie sierść wyskubana z brzucha. Można zauważyć również obrzęk gruczołów mlecznych. W przypadku podejrzeń, że nasza samiczka przechodzi ciążę urojoną, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii, który najprawdopodobniej zaleci kastrację zwierzęcia. Należy jednak wykluczyć choroby dermatologiczne, które również mogą wywoływać objawy takie jak wyskubywanie sierści, a także upewnić się, że zaburzenia behawioralne nie są spowodowane niedoborem niezbędnych witamin i minerałów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości należy, włączyć do codziennej diety królików suplementy, takie jak RodeVit Multi. Preparat zawiera zestaw witamin, mikro- i makroelementów, aminokwasów oraz kwasów omega-3 i omega-6. Regularne stosowanie mieszanki przyczynia się do utrzymania zwierzęcia w optymalnej formie.

Niszczenie sprzętów domowych

 Gryzienie tapet, kabli i mebli przez królika jest niezwykle frustrujące dla większości opiekunów. Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do tego typu zachowań. Siekacze królików rosną przez całe ich życie, dlatego zwierzęta potrzebują gryzienia i ścierania, aby utrzymać właściwą długość zębów i higienę jamy ustnej. Niszczenie przedmiotów może być dla nich naturalnym sposobem na utrzymanie zdrowych zębów. Pamiętaj, że gryzienie jest naturalnym zachowaniem królika, dlatego istotne jest dostarczenie mu bezpiecznych alternatyw. Gryzaki takie jak gałązki drzew owocowych, twarde drewienka i zabawki przeznaczone do ścierania zębów z powodzeniem odwrócą uwagę królika od sprzętów domowych. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną królika, co pozwoli mu spalić nadmiar energii i skierować naturalne instynkty gryzienia w bezpieczne miejsca. Aby uniknąć porażenia prądem, umieść kable w specjalnych osłonach, które uniemożliwią królikowi dostęp do przewodów. Króliki są bardzo aktywnymi i ciekawskimi zwierzętami, dlatego to, co odbieramy jako niszczycielskie zachowanie, może być formą eksploracji środowiska. Drapanie mebli i ocieranie się o nie pyszczkiem to sposób znakowania swojego terytorium. Czasami królikom zdarza się sikanie na podłogę, ściany, a nawet na swojego opiekuna. Takie zachowania możemy zaobserwować szczególnie u zwierząt niekastrowanych, dlatego najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie zabiegu.  

Zapobieganie problemom behawioralnym

Choć króliki domowe zazwyczaj są łagodne o pogodnym usposobieniu, czasem wykazują niepożądane zachowania, które mogą zaniepokoić ich opiekunów. Aby zyskać zaufanie królika, kluczowe jest budowanie relacji opartej na cierpliwości, delikatności i pozytywnych doświadczeniach.  Regularne, spokojne interakcje, oferowanie smakołyków i stworzenie bezpiecznego otoczenia to ważne kroki w procesie budowania więzi z królikiem. Nie można zapominać o suplementacji diety swojego pupila, ponieważ niedobory witaminowo-mineralne również mogą powodować zaburzenia w zachowaniu królików. W celu uzupełnienia diety zwierzaka, warto sięgnąć po RodeVit Multi drink – rozpuszczalny w wodzie zestaw witamin i minerałów, którego płynna forma gwarantuje szybkie wchłanianie. Składniki preparatu mają również właściwości prebiotyczne, co korzystnie wpływa na kondycję, poprawę samopoczucia, a tym samym podniesienie ogólnej zdrowotności zwierząt. Pamiętaj, że każdy królik jest indywidualną jednostką, a jego zachowanie może być wynikiem różnych czynników. Jeśli niepożądane zachowanie utrzymuje się pomimo prób poradzenia sobie z nim, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym. 

Więcej wpisów

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →

W jaki sposób zapobiegać chorobom wątroby u psów

Podobnie jak u człowieka, wątroba psa jest gruczołem wieloczynnościowym. Oczyszcza organizm z toksyn, jest magazynem substancji odżywczych i miejscem produkcji enzymów trawiennych. Choroby wątroby mogą ...
Czytaj więcej →