Biegunka u kota to jeden z powszechnych objawów chorobowych. Przypadłość może mieć bardzo wiele przyczyn. Niektóre są niegroźne i można je leczyć domowymi sposobami bądź ustąpią samoistnie. Zdarza się jednak, że kocia biegunka to objaw poważnej choroby. W poniższym artykule przybliżymy temat przewlekłej biegunki u kota, przyczyny powstawania i płynące z niej zagrożenia. Odpowiemy także na pytanie, jak radzić sobie z tą przypadłością i co zastosować na biegunkę u kota.
Jak rozpoznać biegunkę u kota?
Sami najlepiej znamy zwyczaje i nawyki naszych zwierząt, więc łatwo jest nam zauważyć zmiany w zachowaniu pupila. Sprzątanie kuwety pozwala nam szybko zauważyć ewentualne odstępstwa od normy. Kał zdrowego kota powinien mieć zwartą konsystencję, a zwierzę oddaje go zazwyczaj raz dziennie. Kot zmagający się z biegunką wypróżnia się znacznie częściej niż zwykle, a jego stolce są luźne, wodniste lub śluzowate.
Biegunka u kota – rodzaje
Biegunka u kota, w zależności od przyczyn, może mieć różny przebieg. Krótkotrwała, utrzymująca się około doby biegunka, której nie towarzyszą inne niepokojące objawy – kot ma apetyt, chętnie pije wodę, nie jest apatyczny – to forma łagodna. Często ustępuje samoistnie. W takim przypadku można po prostu przegłodzić kota przez kilka godzin, pamiętając o dostępie do czystej, świeżej wody. Oczywiście, jeżeli objawy biegunki nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Innym przypadkiem jest długotrwała biegunka u kota, która trwa od dwóch do trzech tygodni, bądź przewlekła biegunka u kota, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie. W takich przypadkach należy udać się z kotem do kliniki weterynaryjnej. Biegunka podobnie jak wymioty może poważnie osłabić organizm kota i doprowadzić do odwodnienia.
Biegunka u kota – przyczyny
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania biegunki u kotów? Powodem biegunki może być nagła zmiana karmy, nieodpowiednia ilość bądź jakość posiłków, alergia pokarmowa czy zatrucie wywołane niestrawnym pokarmem, kontaktem z chemią gospodarczą czy toksyczną rośliną. Rozwolnienie może także pojawić się po podaniu kotu mleka krowiego, które wbrew powszechnym przekonaniom, nie jest pokarmem odpowiednim dla tych zwierząt. Biegunka u kotów może być także reakcją na szczepienie, podanie leku czy silny stres. Przyczyny biegunki u kotów mogą być także znacznie poważniejsze:
- inwazja pasożytów jelitowych
- problemy z tarczycą
- niewydolność narządów wewnętrznych
- choroby zakaźne (koci tyfus)
- zapalenie jelit, żołądka
Co na biegunkę u kota?
Jeśli krótka głodówka nie przynosi widocznej poprawy lub gdy biegunce towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, brak apetytu, brak chęci do picia, apatia, należy natychmiast skonsultować przypadek z lekarzem weterynarii. Powinno się ustalić przyczynę dolegliwości, a także zadziałać objawowo, aby uchronić kota przed odwodnieniem i poprawić jego samopoczucie. Do podstawowych badań w przypadku biegunki u kota należą: badanie krwi, badanie próbki kału, badanie USG.
Jak leczyć kocią biegunkę?
Metoda leczenia biegunki zależy przede wszystkim od przyczyny jej powstania. Jeśli rozwolnienie spowodowane jest niewłaściwym pokarmem, wystarczy zmienić dietę bądź usunąć z niej elementy powodujące problemy. Dużo trudniejsze jest natomiast zatrucie pokarmowe. Jeżeli badania potwierdzą obecność pasożytów u kota, najczęściej stosowane są odpowiednie preparaty odrobaczające. Lekarz weterynarii zarówno w trakcie ostrej biegunki jak i w okresie rekonwalescencji może zalecić podawanie preparatów ograniczających ostre zaburzenia wchłaniania jelitowego takie jak Dolvit Stoper. Aby nie dopuścić do odwodnienia i osłabienia należy zapewnić kotu dostęp do świeżej wody i łagodnie zachęcać do jej wypicia. Warto podawać także preparaty zawierające probiotyki i prebiotyki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i przywracają naturalną florę jelitową jak na przykład Dolvit Probiotic. W trakcie lub po przebytych zaburzeniach trawiennych zaleca się również stosowanie preparatów izotoniczno-energetycznych, które stabilizują równowagę wodno-elektrolitową. W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się kroplówki lub wlewy dożylne, które pomogą wzmocnić organizm, by mógł sam walczyć z biegunką. Odwodnienie u kociąt i słabszych zwierząt może doprowadzić również do śmierci zwierzaka.