Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy wiesz w jaki sposób zadbać o prawidłową zawartość wapnia w diecie Twojego kota?

Co powodują niedobory wapnia?

Ogromna większość wapnia u zwierząt zmagazynowana jest w kościach i zębach (99%). Zbyt mała ilość wapnia w organizmie powoduje demineralizację kości oraz zmniejszenie ich gęstości i masy. Wpływa również na choroby przyzębia i zębów, prowadząc z czasem do ich utraty. Niedobory wapnia wywołują chorobę przytarczyc, a także bolesność kości, a nawet skłonność do złamań. Odczuwanie bólu przez dłuższy czas może skutkować niechęcią do przyjmowania pokarmów.

Ile wapnia potrzebuje mój kot?

Zapotrzebowanie na wapń w przypadku kotów można obliczyć na podstawie norm Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Powinniśmy w obliczeniach uwzględnić wielkość, wiek i stan zdrowia zwierzęcia, stąd co jakiś czas należy wyliczyć wartość od nowa. Inne wymogi dotyczą kotów w okresie reprodukcji. Szczególnie ważna jest suplementacja podczas wzrostu.

Źródła wapnia

Źródłem wapnia są m.in. kości, mączka kostna, mączka mięsno-kostna, skorupki jaj, muszle ostryg, cytrynian wapnia czy algi morskie. W przypadku kości należy bardzo uważać przy podawaniu i unikać niebezpiecznych części. Nie można ich podawać zwierzętom z chorymi nerkami czy podejrzeniem choroby nerek i bezzębnym. Niektóre koty mają problemy z ich gryzieniem, co może prowadzić do zadławienia, ale też do frustracji i stresu. Często bezpieczniej i łatwiej jest podać suplement. Doskonałym wyborem będzie Dolvet Calcium, zawierający naturalne źródło wysoko wchłanialnego wapnia z alg czerwonych i muszli ostryg, wpływające na prawidłowy rozwój kośćca i uzębienia, przede wszystkim u zwierząt w okresie rozwoju. Algi i muszle ostryg dostarczają również cennych minerałów w naturalnej postaci, które wspierają kondycję serca, kości i mięśni.

Do wchłaniania wapnia konieczna jest obecność witaminy D. Preparat Vetcal D3 poza cytrynianem wapnia i wapniem m.in. z muszli ostryg zawiera kompleks witamin D3+K, wspomagający pracę układu odpornościowego, nerwowego oraz mięśni.

Podsumowując, wymagana zawartość wapnia w diecie zależy m.in. od wieku zwierzęcia. Przed wyborem odpowiedniego suplementu należy obliczyć zapotrzebowanie za pomocą odpowiednich kalkulatorów. Warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii, najlepiej specjalizującym się w żywieniu zwierząt bądź dietetykiem zwierzęcym, który określi czy pierwiastek wchłania się u danego zwierzęcia odpowiednio, np. czy są objawy niedoborów, a także jaki preparat wybrać aby nie zaszkodzić zwierzęciu przy jego schorzeniach.

Więcej wpisów

 Choroby prostaty – jak ustrzec przed nimi psa?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest narządem układu rozrodczego samców, którego prawidłowe funkcjonowanie jest ważne dla zachowania płodności. Odpowiada za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. ...
Czytaj więcej →

Jak zapobiec niedoborom witaminy C w diecie kawii domowej?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kawii domowej. Gryzonie te nie są w stanie samodzielnie jej syntetyzować z powodu braku ...
Czytaj więcej →