W jaki sposób zapobiegać chorobom wątroby u psów

Podobnie jak u człowieka, wątroba psa jest gruczołem wieloczynnościowym. Oczyszcza organizm z toksyn, jest magazynem substancji odżywczych i miejscem produkcji enzymów trawiennych. Choroby wątroby mogą zatem doprowadzić do niedożywienia, problemów trawiennych, a także zatrucia organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić i jak możesz uchronić swojego pupila przed poważną chorobą.

Jakie są przyczyny?

Choroby i uszkodzenia wątroby u psów najczęściej są wynikiem:

  • zatrucia poprzez spożycie substancji toksycznych, tj. środki chemiczne, rośliny trujące
  • długotrwałego przyjmowania niektórych leków, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
  • zaburzeń metabolicznych, np. cukrzycy
  • nadmiernej masy ciała
  • wad genetycznych
  • nowotworów
  • stanów zapalnych wywołanych infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi czy pasożytniczymi

Objawy

         Objawem choroby wątroby są przede wszystkim zmiany w apetycie psa. Zwierzę może stracić chęć do jedzenia lub wręcz przeciwnie – jeść zbyt dużo. Często występują wymioty i biegunka. Można zaobserwować osłabienie i senność. Gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, czyli tzw. wodobrzusze objawia się powiększonym obrysem brzucha. Pojawia się tzw. żółtaczka; skóra, błony śluzowe i białka oczu psa mają żółtawy kolor. Zmianie może ulec również barwa kału i moczu, który staje się ciemniejszy. Można też zaobserwować nadmierne krwawienia u psa, spowodowane pogorszeniem krzepliwości krwi. Kiedy zauważysz powyższe objawy u swojego pupila, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii i wykonaj niezbędne badania krwi.

Zapobieganie

         Dalszemu rozwojowi choroby wątroby można zapobiec poprzez dietę niskobiałkową i podawanie preparatów wspomagających jej pracę. U psów ze skłonnością do problemów z tym narządem suplementy podaje się również profilaktycznie. Szczególnie zasługuje na uwagę HepaDol Max. Zawiera unikalną kompozycję składników, m.in.: antyhepatotoksyczną sylibinę, fosfolipidy, sylimarynę i fitosterole, które pełnią istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy wątroby. Ekstrakty m.in. z ostropestu plamistego, karczocha i mniszka lekarskiego działają ochronnie na komórki narządu, wspomagając usuwanie toksyn.

         Wątroba jest narządem o dużych możliwościach regeneracyjnych. Szybkie wykrycie większości chorób daje dobre rokowanie. Schorzeniom dziedzicznym nie możemy zapobiec, jednak warto wspomagać naturalnie pracę narządu za pomocą suplementów i stosowania zdrowej, nieobciążającej diety. Nie można zapomnieć również o regularnych kontrolach u lekarza weterynarii, aby odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany, w tym nowotworowe. Możemy również zaszczepić swojego pupila przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Więcej wpisów

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. Czy ...
Czytaj więcej →

Rośliny toksyczne dla kotów – jak uniknąć zatrucia i zapewnić bezpieczeństwo naszym zwierzakom?

Rośliny doniczkowe, choć są pięknym elementem dekoracyjnym mieszkań, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych kotów. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych niebezpieczeństw ...
Czytaj więcej →