Choroby prostaty – jak ustrzec przed nimi psa?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest narządem układu rozrodczego samców, którego prawidłowe funkcjonowanie jest ważne dla zachowania płodności. Odpowiada za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. Wraz z wiekiem u psów często występuje przerost gruczołu krokowego. Zdarza się, że jest łagodny, ale czasem może przekształcić się w nowotwór. W jaki sposób uchronić naszego pupila przed tymi zmianami? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Choroby prostaty

Przerost prostaty występuje bardzo często u psów po 5 roku życia. Najczęściej jest to łagodny rozplem, przeważnie u psów niekastrowanych. W tkankach gruczołu krokowego następuje wówczas zwiększenie koncentracji receptorów androgenowych. Większa jest zarówno liczba, jak i wielkość komórek nabłonka prostaty. Często pojawiają się torbiele. Stosuje się leczenie farmakologiczne bądź chirurgiczne, polegające na kastracji. Po zabiegu gruczoł krokowy zmniejsza się do prawidłowych rozmiarów. 

W wyniku infekcji bakteryjnej może występować zapalenie gruczołu krokowego. Przeważnie wywoływane jest przez bakterie E. coli, które przenoszą się z układu moczowego. W tym przypadku konieczna jest antybiotykoterapia. 

Nieleczone stany zapalne mogą skutkować nowotworem, który wykryty zbyt późno prowadzi do poważnych powikłań.

Jakie są objawy problemów z prostatą?

Choroby prostaty powodują wiele objawów, do których należą:

  • powiększenie gruczołu i stan zapalny,
  • krwiomocz, 
  • bolesne oddawanie moczu, kropelkowanie,
  • bolesne oddawanie kału, napinanie się,
  • taśmowaty kał,
  • zaburzenia w oddawaniu nasienia,
  • słaba jakość nasienia,
  • występowanie krwi w nasieniu, tzw. hematospermia,
  • problemy z chodzeniem; sztywność, niedowłady,
  • bóle brzucha,
  • apatia,
  • gorączka, drgawki.

Zapobieganie chorobom gruczołu krokowego

Prawidłowe funkcjonowanie narządu warto wspomagać poprzez podawanie psu preparatu ProstaDol. Zawiera składniki pochodzenia naturalnego, które zmniejszają objawy związane z przerostem prostaty. Należą do nich fitosterole, czyli aktywne substancje roślinne regenerujące komórki nabłonka gruczołu krokowego i modulujące poziom hormonów, powodując swoim działaniem zmniejszenie przerośniętej prostaty. Korzystnie na funkcjonowanie układu moczowego wpływają ekstrakty z żurawiny i pokrzywy, działające moczopędnie i ułatwiające usuwanie toksyn z organizmu. Ekstrakt z dyni wspomaga zwalczanie infekcji wywołanych przez grzyby czy bakterie. Wspomaga odporność i szybsze leczenie zakażeń i stanów zapalnych, których długotrwałe występowanie również może stanowić przyczynę nowotworzenia. Zawiera duże ilości cynku, o pozytywnym wpływie na poziom hormonów regulujących pracę układu rozrodczego samców. Ekstrakt z dyni ma również duże znaczenie podczas trwania choroby, zmniejszając uciążliwość objawów. Wspomaga całkowite opróżnienie pęcherza moczowego i ogranicza nadmierną częstotliwość oddawania moczu. Witamina E, cynk, mangan oraz selen chronią komórki prostaty i układu moczowo-płciowego przed wolnymi rodnikami i zmianami wywołanymi procesami starzenia, chroniąc tym samym przed stanem zapalnym czy nowotworem. W wydzielinie gruczołu krokowego podczas choroby stwierdza się podwyższone stężenie cynku, co potwierdza właściwości antybakteryjne tego pierwiastka. ProstaDol zaleca się stosować u psów w starszym wieku, jeśli mają już problemy z oddawaniem moczu, ale też profilaktycznie, u zwierząt w średnim wieku. Dzięki stosowaniu preparatu Twój pies będzie w dobrej kondycji i uniknie problemu z powiększoną prostatą. Wciąż trwają badania dotyczące wpływu kastracji na rozrost prostaty. Zabieg zapobiega jednak rozwojowi innych poważniejszych chorób związanych z układem rozrodczych, takim jak rak jądra. 

Więcej wpisów

Jak zapobiec niedoborom witaminy C w diecie kawii domowej?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kawii domowej. Gryzonie te nie są w stanie samodzielnie jej syntetyzować z powodu braku ...
Czytaj więcej →

Opieka nad osieroconymi kociętami

Do około 8/ 9 tygodnia życia kociętami opiekuje się matka. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, np. śmierci kotki, niedostatecznej ilości pokarmu, porzucenia kocięta ...
Czytaj więcej →