Dla każdego opiekuna potrzeby żywieniowe pupila są bardzo ważne. Zastanawiamy się czasem, czy różne gatunki zwierząt domowych mogą spożywać te same pokarmy. Czy psom i kotom można podawać jednakową karmę? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru sposobu żywienia czworonoga? Dlaczego rozróżniamy produkty dla psa i kota? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Potrzeby żywieniowe psów i kotów
Podstawę kociej diety musi stanowić mięso, wzbogacone o inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuszcze, kości i podroby. Mruczki to bezwzględni mięsożercy, dlatego ich posiłki nie powinny zawierać warzyw, owoców oraz zbóż. Dietę psa natomiast warto urozmaicać od czasu do czasu składnikami innymi niż mięso. Można podawać dynię, marchewkę, pietruszkę, brokuły, a także borówki, maliny, jabłka i banany. Nie należy przesadzać z ilością serwowanych owoców, ze względu na to, że stanowią one źródło tuczących węglowodanów. Koty potrzebują większej niż psy dawki białek oraz aminokwasów, takich jak tauryna i arginina, które są niezbędne dla ich zdrowia. Tymczasem psy mogą jeść więcej błonnika pochodzącego z warzyw. Wiele psów dobrze funkcjonuje na diecie opartej na bezzbożowym suchym granulacie. Dla kotów, wbrew powszechnym przekonaniom, sucha karma jest zakazana! Kocie żołądki nie są przystosowane do trawienia pokarmu w tak przetworzonej formie. Zawiera on zbyt dużą ilość węglowodanów, które niewłaściwie przyswajane, powodują otyłość. Do strawienia suchej karmy potrzeba bardzo dużej ilości wody, która jest wyciągana z kocich organizmów, co w znacznej mierze przyczynia się do chorób nerek, tworzenia struwitów i problemów z funkcjonowaniem całego układu moczowego. Przy nawracających problemach dróg moczowych możesz podawać swojemu kotu preparat zakwaszający mocz UrinaryMet Paste, który dzięki zawartości L-metioniny i ekstraktu z żurawiny ogranicza tworzenie kamieni struwitowych oraz chroni dolne drogi moczowe przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów.
Czy kot może jeść psią karmę?
Koty nie powinny spożywać psiej karmy, ponieważ najczęściej nie zawiera ona niezbędnych dodatków takich jak tauryna. Podając kotom psią karmę narażamy je na niedożywienie, z powodu braku odpowiedniej ilości białka oraz obciążenie układu pokarmowego (biegunki/wymioty) ze względu na nadmiar błonnika oraz węglowodanów. Psy mają inne niż koty zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy, dlatego karma przeznaczona dla psów jest niedopasowana pod względem zawartości składników odżywczych do kocich wymagań. Jej podawanie kotom może prowadzić do wystąpienia niedoborów. Zły stan zdrowia często daje widoczne objawy, takie jak np. pogorszenie jakości okrywy włosowej. Jeśli zauważysz, że sierść Twojego mruczka stała się matowa lub nasiliło się jej wypadanie, włącz do jego diety suplement Dolvit Biotyna Cat, zawierający biotynę, aminokwasy, cynk oraz witaminy z grupy B – składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju i formowania okrywy włosowej.
Czy pies może jeść kocią karmę?
Podawanie psu kociej karmy może wydawać się mniej niebezpieczne, jednak mimo wszystko powinniśmy tego unikać. Pokarm dla kotów ma zbyt dużą dla psów zawartość białka i tłuszczy. Stosowanie niewłaściwie zbilansowanej diety może prowadzić do nadwagi, a w jej konsekwencji do obciążenia serca i całego układ krwionośnego. Przez nadmierną podaż białka narażamy psy na choroby nerek i trzustki – w przypadku długotrwałego jedzenia wysokobiałkowej karmy może dojść nawet do ich niewydolności, wówczas warto podawać swoim zwierzakom AmylaDol, zawierający naturalne enzymy trawienne, pomocne przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego.
Wyjadanie przez kota karmy z miski psa – jak temu zapobiec?
W awaryjnych sytuacjach możemy jednorazowo podać karmę przeznaczoną dla innego gatunku mięsożernego. To zdecydowanie lepsze wyjście niż serwowanie zwierzakowi resztek z ludzkiego stołu. Jednak długotrwała dieta, niedostosowana do potrzeb żywieniowych, doprowadzi z pewnością do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów i problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jeśli jesteś opiekunem zarówno kota, jak i psa musisz zapobiegać wyjadaniu przez nie cudzego jedzenia. Aby zminimalizować podkradanie z misek, karm każdego ze zwierzaków w oddzielnym pomieszczeniu lub po przeciwległych stronach kuchni czy pokoju. Możesz ustalić różne pory karmienia np. w odstępie godziny. Oczywiście od małego warto uczyć zwierzęta, aby jadły tylko ze swojej miski. Również w przypadku przekąsek i przysmaków warto rozdzielać produkty na te, przeznaczone dla psów i kotów. Aby ułatwić karmienie zwierząt różnych gatunków, stworzono suplementy diety, które można podawać zarówno kotom, jak i psom, takie jak np. Chitosan, wspomagający funkcje nerek. Preparat ten, dzięki zawartości węglanu wapnia, wiąże fosfor, usuwając z organizmu szkodliwe toksyny mocznicowe. Dodatek witaminy D3 uzupełnia niedobory wynikające z zaburzeń pracy nerek.
Karmy dla psa i kota – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na czytelny skład – producent karmy powinien wyszczególnić na opakowaniu procentową zawartość mięsa mięśniowego, podrobów, produktów roślinnych i składników mineralnych. Unikajmy artykułów, które na etykietach zawierają ogólne sformułowania typu “produkty pochodzenia zwierzęcego”, gdyż pod tym pojęciem mogą kryć się bezwartościowe odpadki, takie jak skóry, pióra, dzioby, pazury itd. W psiej misce, tak jak i w kociej, nie ma miejsca na zboża – unikajmy więc wszystkich pochodnych kukurydzy, pszenicy, a także, często stosowanego w karmach ryżu. W składzie nie powinny znajdować się również powszechnie używane „zapychacze” w postaci roślin strączkowych, które co prawda podnoszą zawartość białka w posiłku, jednak mają właściwości silnie wzdymające, przez co mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zarówno psy, jak i koty powinny jeść wysokomięsną bezzbożową mokrą karmę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dieta BARF, oparta na surowym mięsie. Taki model karmienia najbardziej zaspokaja naturalne potrzeby żywieniowe czworonogów, pod warunkiem, że zadbamy o właściwe zbilansowanie porcji i odpowiednią suplementację. Przy komponowaniu diety BARF doskonale sprawdzą się preparaty, takie jak wzmacniający organizm DOLVET Spirulina , zawierający suszone drożdże piwne Dolvet Saccharomyces Plus, czy stanowiący naturalne źródło wapnia Dolvet Calcium. Pamiętaj, aby nie podawać zwierzakom „gołych” kości nieobrośnietych mięsem, których ostre końce mogą uszkodzić delikatne ściany jelit i żołądka. Postaw na mięso przerośnięte tłuszczem i bogatymi w kolagen chrząstkami.
Potrzeby żywieniowe psów i kotów są podobne, jednak różnią się istotnymi szczegółami. Nie bez powodu na rynku dostępne są karmy stworzone specjalnie z myślą o odmiennym zapotrzebowaniu na wartości odżywcze tych gatunków. Powinniśmy przywiązywać największą wagę do jakości stosowanych przez producentów składników oraz dokładnie analizować etykiety, aby mieć pewność, że podajemy naszym zwierzakom prawidłowo zbilansowany pokarm, dostosowany do ich potrzeb.