Wspomaganie stawów po zerwaniu więzadła krzyżowego u psa

Zerwanie więzadła krzyżowego jest częstym urazem u psów. Predysponowane do niego są psy aktywne, przede wszystkim należące do ras takich jak: rottweilery, golden retrievery, labrador retrievery, chow chow, berneńskie psy pasterskie czy owczarki niemieckie. Może jednak występować również u innych ras, w każdym wieku. Najskuteczniejszą metodą pomocy jest operacja chirurgiczna. Nie jest to jednak koniec leczenia psa. W artykule zamieściliśmy porady, w jaki sposób zapobiegać urazom oraz wspomóc powrót do zdrowia pupila. 

Przyczyny zerwania więzadła krzyżowego

Staw kolanowy składa się ze stawu udowo- piszczelowego oraz udowo-rzepkowego. Staw udowo-piszczelowy odpowiada za zginanie i prostowanie oraz ruchy rotacyjne, które jednak są ograniczone. Jednym z elementów tego stawu jest więzadło krzyżowe, zapobiegające przemieszczaniu się kości piszczelowej. Przyczyną zerwania więzadła mogą być m.in.: otyłość, nieprawidłowości w budowie lub artropatie immunozależne, czyli zmiany chorobowe stawów o podłożu immunologicznym. W celu uniknięcia tych problemów, warto suplementować psa preparatem ArthroFos Forte. Zawarty w nim siarczan chondroityny chroni chrząstkę stawową przed uszkodzeniem i sprzyja jej odnowie. Glukozamina pobudza syntezę glikozaminoglikanów, co wpływa korzystnie na stan stawów. Regenerację chrząstki wspierają pochodzące z hydroksychlorków mikroelementy; miedź, mangan i cynk. Witamina D3 wpływa na gospodarkę wapniową, wzmacniając układ szkieletowy. L-karnityna wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi psa, aby nie obciążać stawów. Pochodzące z ekstraktów roślinnych kwasy bosweliowe i kurkumina oraz ekstrakt z pokrzywy wspomagają ruchliwość stawów.
Często zerwanie więzadła u psów określa się chorobą zwyrodnieniową ze względu na zmianę jego struktury. Inaczej niż u człowieka, więzadło krzyżowe u psa jest cały czas napięte, ponieważ kość udowa nie leży w stosunku do kości piszczelowej pionowo. Zatem o wystąpienie urazu nietrudno. Problemy z więzadłem mogą zacząć się już w młodym wieku, nie dając nawet objawów. Dlatego zaleca się zadbać o stawy już u psów rosnących, podając preparat ArthroCollagen zawierający kolagen typu II, kwas hialuronowy i chondroitynę, które są składnikami chrząstki i mazi stawowej. Małż nowozelandzki jest cennym źródłem kwasów omega-3. Witamina C natomiast bierze udział w syntezie kolagenu. 

Objawy

Degeneracja więzadła krzyżowego objawia się:

  • nagłym pojawieniem się kulawizny; pies nie stawia na ziemi chorej kończyny,
  • trudnościami przy siadaniu i wstawaniu,
  • bolesnością, na którą wskazuje np. skomlenie.

Wspomniane wyżej dolegliwości dokuczają zwierzęciu coraz bardziej, szczególnie po większym wysiłku fizycznym lub też dłuższym odpoczynku.

Regeneracja po operacji

Jeśli nasz pies przejdzie już zabieg chirurgiczny, wskazana będzie rehabilitacja, np. ćwiczenia na bieżni wodnej czy magnetoterapia. Bardzo ważne jest zmniejszenie bólu po operacji. Pupil przez dłuższy czas musiał mieć ograniczony ruch, co oznacza, że konieczne będzie wzmocnienie mięśni i zwiększenie zakresu działania stawów. Ruchliwość mięśni i stawów możemy poprawić naturalnymi składnikami, jakimi są czarci pazur i metylosulfonylometan (organiczny związek siarki; MSM) zawarte w preparacie ArthroDol. MSM przyspieszy też regenerację tkanki mięśniowej, łącznej właściwej i chrzęstnej. Cennym dodatkiem w codziennej diecie jest łatwo przyswajalny syrop ArthroMax. Jego składniki wykazują działanie chondroprotekcyjne, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie stawów. Zawiera glukozaminę i chondroitynę, które są niezbędnymi składnikami mazi oraz chrząstki stawowej, odpowiedzialnymi za prawidłowe odżywienie stawu. Kwas hialuronowy jest podstawowym składnikiem mazi stawowej, zwiększa przenikanie substancji odżywczych do tkanek. Harpagophytum procumbens czyli czarci pazur wspomaga ruchliwość; pracę układu mięśniowo-szkieletowego. Metylosulfonylometan jest niezbędny do odbudowy stawów. Syntezę kolagenu wspiera witamina C, która działa też przeciwutleniająco. Kolejnym preparatem, który pomoże spowolnić postępowanie zwyrodnień stawów, zmniejszając tym samym narażenie psa na zerwanie więzadła jest Arthro Paste wspomagający metabolizm stawów w chorobie zwyrodnieniowej. Zawiera składniki chrząstki maziowej; kwas hialuronowy, kolagen typu II, chondroitynę i glukozaminę. Ekstrakt z Boswellia serrata oraz witaminy C i E są naturalnymi przeciwutleniaczami. Kwas bosweliowy poprawia również elastyczność stawów i wspomaga ich funkcjonowanie w chorobie zwyrodnieniowej, zmniejszając stan zapalny i ból. Jest alternatywą dla kortykosteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają wiele skutków ubocznych. Dzięki działaniu boswellii zwierzę może ponownie cieszyć się płynnym ruchem.

Więcej wpisów

 Choroby prostaty – jak ustrzec przed nimi psa?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest narządem układu rozrodczego samców, którego prawidłowe funkcjonowanie jest ważne dla zachowania płodności. Odpowiada za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. ...
Czytaj więcej →

Jak zapobiec niedoborom witaminy C w diecie kawii domowej?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kawii domowej. Gryzonie te nie są w stanie samodzielnie jej syntetyzować z powodu braku ...
Czytaj więcej →