Wymioty u psów

wymioty u psów

Nieodpowiednia dieta, problemy behawioralne, czy stany chorobowe mogą być powodami cofania się treści żołądkowej u czworonogów. Wymioty u psa są pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że stan jego zdrowia wymaga bacznej obserwacji. Może się zdarzyć, że torsje są jednorazowym epizodem, do którego dochodzi wskutek okazjonalnej niestrawności. Co jednak, jeśli powtarza się to częściej?

Częste, pieniste, zielone wymioty u psa – możliwe powody

Psie torsje mogą być wywołane przez wiele czynników. Wydzielina może przypominać żółć, a także występować w formie, jaką są zielone wymioty u psa. Przyczyn zwracania pienistej wydzieliny może być wiele. Niektóre z nich są dość błahe i występują jedynie sporadycznie: np. zbyt zachłanne jedzenie czy podrażnienie żołądka po spożyciu trawy i innej zieleni. Zazwyczaj nudności u psa mają źródło w układzie pokarmowym, ale nie zawsze dolegliwości trawienne są przyczyną. Powodem częstego zwracania treści żołądkowej czy pienistych wymiotów mogą być np.:

  • choroba lokomocyjna,
  • nagły i silny stres,
  • zaburzenia hormonalne bądź elektrolitowe,
  • choroby nowotworowe.

Wśród tych przyczyn, które związane są bezpośrednio z odżywianiem, najczęściej wymienia się:

  • alergie i zatrucia pokarmowe,
  • nadmierne spożycie trawy, zielonych roślin,
  • połknięcie ciała obcego,
  • obecność pasożytów,
  • zapalenie jelit, żołądka.

Wymioty u psa: pieniste, zielonkawe, żółciowe oraz zawierające treść żołądkową, mogą występować jednorazowo bądź w powtarzających się epizodach. W pierwszym przypadku interwencja specjalisty nie jest zazwyczaj konieczna. Jeśli jednak konsystencja treści, jej kolor, a także częstotliwość nudności jest dość intensywna, wówczas konieczne może być wykonanie u psa dodatkowych badań diagnostycznych oraz wdrożenie odpowiedniej diety. Warto pamiętać, że zielone wymioty u psa zazwyczaj powoduje nadmierne spożycie trawy.

Wymioty żółcią u psa – jakie mogą być przyczyny?

Charakterystyczna, zielonkawo-żółtawa wydzielina, która z wyglądu nieco przypomina ropę, a jej zapach jest dość kwaśny, może być objawem kłopotów zdrowotnych u psa. Żółć w zwróconej treści często może oznaczać problemy jelitowe oraz żołądkowe, a także zatrucia oraz stany zapalne w ostrzejszej fazie. Jeśli zauważasz, że Twój pupil wymiotuje żółtą pianą znacznie częściej, niż sporadycznie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Żółć w wydalanej przy nudnościach treści w przypadku psów pojawiać się może często w fazie wymiotów ostrych. Podobną konsystencję mają także wydzieliny śluzowe, które u psów występują wówczas, kiedy żołądek zwierzęcia pozostaje pusty. Nie wydobywa się wówczas żadna treść pokarmowa, a jedynie przezroczysty, kleisty śluz, któremu towarzyszą skurcze.

Częste, pieniste wymioty u psa, które przypominają ślinę: żółte, zielone, przezroczyste

Cofająca się treść żołądkowa często jest kojarzona z układem pokarmowym. Nie zawsze jednak wtedy, kiedy nasz pies ma nudności, mamy do czynienia z problemami trawiennymi. Torsje mogą być również jednym z objawów zakażenia bakteryjnego lub wirusowego w obrębie gardła czy migdałków. Tym, co wyróżnia wydzielinę, którą psiak oddaje, chorując na drogi oddechowe, jest jej konsystencja. Przyjmuje ona formę przezroczystej piany, która przypomina wymieszaną ślinę.

Barwa tego typu treści może być często delikatnie żółta, zielonkawa bądź całkowicie przezroczysta. W wyniku stanu zapalnego, który toczy się w drogach oddechowych, dochodzi do podrażnienia gardła, migdałków oraz okolicznych błon śluzowych. Chory pupil wymiotuje pianą wtedy, kiedy usuwa nagromadzoną wydzielinę, wydając dźwięki przypominające charczenie, odkrztuszanie.

Diagnozowanie problemu

Choć może się zdarzyć, że torsje, czy to pieniste, żółciowe, pokarmowe czy śluzowe, występują jedynie sporadycznie, to konieczne jest uważne obserwowanie stanu naszego pupila. W pierwszej kolejności można przedsięwziąć rozwiązania takie jak wdrożenie lekkostrawnej diety czy głodówki, które stanowią bezpieczne domowe sposoby na walkę z problemami gastrycznymi u psów. Kiedy pieniste, zielone wymioty jednak nie mijają, a ich częstotliwość się nasila, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Zaburzenia trawienia – jak sobie radzić?

Opiekując się psem ze skłonnością do problemów trawiennych, trzeba przykładać wyjątkową wagę do jego żywienia oraz suplementacji. W ramach wspomagania prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego warto podawać zwierzęciu probiotyki i prebiotyki, które przywracają naturalną florę jelitową tj. Dolvit Probiotic. W wyrównaniu zaburzeń trawienia pomoże także preparat zawierający naturalne enzymy trawienne. W DOLFOS PETS dostępny jest AmylaDol w formie tabletek oraz wygodnej do podania pasty.

Więcej wpisów

 Choroby prostaty – jak ustrzec przed nimi psa?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy jest narządem układu rozrodczego samców, którego prawidłowe funkcjonowanie jest ważne dla zachowania płodności. Odpowiada za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. ...
Czytaj więcej →

Jak zapobiec niedoborom witaminy C w diecie kawii domowej?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kawii domowej. Gryzonie te nie są w stanie samodzielnie jej syntetyzować z powodu braku ...
Czytaj więcej →