Co je świnka morska – specyfika żywienia w okresie zimowym i letnim + co zrobić gdy świnka morska nie je

Co je świnka morska

Zastanawiasz się, co je kawia domowa? Czy różni się jej dieta w zależności od sezonu? Jak dbać o układ pokarmowy tych zwierząt i co zrobić, gdy świnka morska nie je? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji na temat żywienia kawii domowych.

Co jedzą kawie domowe?

Jak funkcjonuje układ pokarmowy kawii? Przede wszystkim jest on przystosowany do zjadania dużych ilości roślinnego, włóknistego pokarmu. Zwierzę nie trawi roślinnego pokarmu, a czyni to flora bakteryjna jelita grubego, a dokładniej liczne gatunki pożytecznych bakterii i pierwotniaków. Mikroorganizmy te rozkładają pokarm roślinny zjedzony przez zwierzę i syntezują związki odżywcze. Następnie odcinek dystalny okrężnicy odwadnia i transportuje grudki kałowe w kierunku odbytnicy i odbytu. Treść ta jest wydalana, a następnie zjadana przez świnkę morską. W ten sposób zwierzę pozyskuje niezbędne do życia składniki odżywcze.

Czym karmić kawię domową?

Zastanawiasz się, jaki pokarm powinien znajdować się w klatce świnki morskiej? Zacznijmy od tego, że cechą charakterystyczną świnek morskich jest to, że ich organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować witaminy C. Istotne jest zatem, by serwować zwierzęciu żywność bogatą w witaminę C oraz włączyć do diety odpowiednią suplementację. Gryzoniom należy regularnie serwować siano (aby ścierały stale rosnące siekacze) oraz czystą wodę.

Czym jeszcze karmić kawię? Oczywiście świetnym wyborem są zioła, zielonki (liście, nacie), świeże owoce oraz warzywa. Dodatkowo dobrze sprawdzą się odpowiednio dopasowana, sucha karma, czy dobrej jakości przysmaki dedykowane tym gryzoniom. Przy wyborze karmy dla świnek morskich należy pamiętać, że nie są one ziarnojadami, stąd też nie powinny się one znajdować w ich menu. Zwierzaki te lubią natomiast orzechy, nasiona i migdały, jednak z uwagi na kaloryczność, należy je serwować z umiarem.

Żywienie kawii domowych – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Masz świnkę morską lub planujesz zakup gryzonia? W takim razie koniecznie sprawdź odpowiedzi na najważniejsze pytania i dowiedz się, jak powinno przebiegać żywienie świnek morskich.

Co jedzą kawie domowe latem, a co zimą?

Sezonowe zróżnicowane diety świnek morskich jest dość naturalne. Wiosną i latem zdecydowanie łatwiej o zielonki, które zwierzęta bardzo lubią. Można im podawać natki, liście, świeże zioła. Dodatkowo zaleca się, by podawać zwierzętom około pół szklanki owoców dziennie, najlepiej niezawierających dużej ilości cukru (np. truskawki, maliny, agrest, borówki, jagody, jabłka). Jesienią i zimą świnki morskie można karmić suszonymi ziołami i natkami oraz podobnie jak latem, dostępnymi owocami i warzywami. Przez cały rok powinny mieć całodobowy dostęp do siana i wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kawii domowych?

Co je świnka morska długowłosa? Jak prowadzić żywienie młodych świnek morskich, a jak dorosłych? Przede wszystkim zalecamy, by wybrana karma dla gryzoni miała czysty skład – pozbawiony konserwantów, barwników, ulepszaczy. Powinna też obfitować w dużą ilość roślin włóknistych oraz zawierać zbilansowane składniki mineralno-witaminowe. Gdy sami komponujemy posiłki, warto uzupełnić dietę preparatami witaminowo-mineralnymi. Dostępne są również preparaty specjalistyczne – na prawidłowe trawienie, ochraniające wątrobę, wspomagające układ moczowy czy oddechowy, wspierające terapię przeciwnowotworową.

Czego nie powinny jeść kawie domowe?

Istnieje spora lista produktów, których nie należy podawać świnkom morskim. Zaliczamy do nich:

  • wiele roślin ogrodowych i doniczkowych (np. aksamitki, aloes, azalie, begonie, bez, bluszcz, bukszpan, fiołki, hiacynty, hortensje, irysy, kalie, maki),
  • liście i gałązki pomidora,
  • strączki – m.in. fasola, groch, ciecierzyca, soja,
  • warzywa i owoce, takie jak: kapusta, cebula, szczypior, por, czosnek, bakłażan, awokado, rabarbar, winogrona, cytrusy, chrzan, imbir, ostra papryka,
  • ostre zioła i przyprawy,
  • pieczywo, słodycze, produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, mleko).

Ile i jak często powinna jeść kawia domowa?

Świnki morskie to łasuchy, stąd też łatwo je przekarmić. Zwierzę należy karmić dwa razy dziennie, w porcjach po około 20 gramów pożywienia. Poza tym świnka powinna mieć dostęp do siana i świeżej wody cały czas.

Сo zrobić, gdy kawia nie je?

Już wiesz, czym karmić świnkę morską i jak często. Co jednak, gdy mimo zaleceń gryzoń nie chce jeść? Czy od razu należy podejrzewać chorobę? Przede wszystkim brak apetytu może wynikać z tego, że dieta jest uboga w witaminy i minerały (m.in. witaminę A, cynk, magnez). Warto ustalić, czy zwierzę ma zbilansowaną dietę i wdrożyć do jadłospisu mieszanki z witaminami i minerałami dla świnek morskich.

Kolejnym powodem może być stres (np. pojawienie się kolejnego zwierzęcia w klatce, inne zwierzęta domowe, hałas, zmiana lokalizacji, tarmoszenie czy ściskanie). W takim wypadku najskuteczniejszym sposobem jest eliminacja czynników stresogennych.

Oczywiście warto też skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni, w jakiej kondycji jest zwierzę i zleci ewentualne badania. Chorą kawię warto wspomagać odpowiednią dietą (np. stosując mieszanki na regenerację wątroby, wspierające układ trawienny czy oddechowy).  W domowej apteczce powinna znaleźć się karma ratunkowa, niezbędna w nagłych wypadkach.

Więcej wpisów

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

            Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. ...
Czytaj więcej →

W jaki sposób zapobiegać chorobom wątroby u psów

Podobnie jak u człowieka, wątroba psa jest gruczołem wieloczynnościowym. Oczyszcza organizm z toksyn, jest magazynem substancji odżywczych i miejscem produkcji enzymów trawiennych. Choroby wątroby mogą ...
Czytaj więcej →