Wypadanie sierści u psa – jak ograniczyć?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – całkowicie zgadzamy się z tą mądrością. Jednak pomimo niezliczonej ilości korzyści płynących z dzielenia mieszkania z czworonogiem, wszechobecna psia sierść może uprzykrzyć życie. Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie opiekunowie czworonogów.

Naturalnie linienie

Zasadniczo wypadanie sierści u psów jest zjawiskiem normalnym i nie da mu się całkowicie zapobiec. Okrywa włosowa psa podlega regularnej wymianie, dostosowując się między innymi do zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego właśnie powodu większość psów gubi sierść szczególnie wiosną i jesienią. Okres wymiany sierści na nową trwa około półtora miesiąca i obejmuje równomiernie całą powierzchnię ciała czworonoga. Linienie jest zjawiskiem naturalnym, regulowanym przez tarczycę oraz przysadkę mózgową. Należy jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i regularnym wyczesywaniu psa.

Nadmierne wypadanie sierści u psa jako objaw choroby

Stan sierści może również sygnalizować problemy występujące w organizmie naszego pupila. Czasami nadmierne wypadanie sierści u psa pojawia się przy niedoborach niektórych witamin, składników mineralnych czy kwasów tłuszczowych. Jeżeli zauważymy, że naszemu psu wypada sierść garściami, może to również oznaczać chorobę endokrynologiczną, alergie, zapalenie skóry, grzybicę czy obecność pasożytów. Takie niestandardowe wypadanie sierści zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Inne przyczyny gubienia sierści

Wypadanie sierści ma miejsce również wtedy, gdy pies zrzuca szczenięcą szatę na rzecz dorosłej, zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia. Nadmierne wypadanie sierści może być także spowodowane reakcją stresową. Okres linienia może wydłużyć się lub występować częściej, jeśli zwierzę przez dłuższy czas przebywa w sztucznie oświetlanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Jeżeli jednak nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, jest to wyłącznie problem kosmetyczny i w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na zabiegi pielęgnacyjne naszego czworonoga.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Jak w takim razie ograniczyć wypadanie sierści u psa? Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji czworonoga i regularnym wyczesywaniu. Bardzo istotne jest wyczesywanie spodniej warstwy, czyli podszerstka, który w dużej mierze powoduje linienie zwierzaka. Warto również sięgnąć po szczotkę odpowiednią do rodzaju sierści oraz wielkości naszego psa. Prawidłowa pielęgnacja sierści to także regularna profilaktyka przeciwpchelna. W okresie nadmiernego wypadania sierści można także sięgnąć po szampon ograniczający linienie czy odżywkę wzmacniającą sierść.

Zdrowa i lśniąca sierść – najważniejsza jest odpowiednia dieta!

Nie mniej istotna przy nadmiernym wypadaniu sierści u psa jest odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta. Problem wzmożonego linienia może wynikać ze zbyt ubogiego jadłospisu psa oraz niedoborów witamin, składników mineralnych oraz kwasów omega 3 i 6. Warto wspomóc się odpowiednią suplementacją. W walce o piękną i zdrową sierść pomocne mogą okazać się specjalistyczne preparaty na sierść dla psa. Suplementy w formie tabletek, past, proszków bogate w witaminy, minerały i cenne kwasy tłuszczowe, przyspieszą wymianę włosa, poprawią ogólny stan skóry, a także wzmocnią organizm czworonoga. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie olejów wzmacniających sierść, tj.: olej z ogórecznika, olej z ryb, olej lniany. W pełni naturalny preparat pozytywnie wpłynie na kondycję sierści i skóry pupila.

Więcej wpisów

Suplementacja wapnia w diecie BARF u kotów

            Opiekunowie decydujący się na żywienie kota dietą BARF, której głównym składnikiem są surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni uzupełniać ją o niektóre składniki. ...
Czytaj więcej →

W jaki sposób zapobiegać chorobom wątroby u psów

Podobnie jak u człowieka, wątroba psa jest gruczołem wieloczynnościowym. Oczyszcza organizm z toksyn, jest magazynem substancji odżywczych i miejscem produkcji enzymów trawiennych. Choroby wątroby mogą ...
Czytaj więcej →